مقالات

فواید و مضراتی روغن پالم دارد؟

فواید و مضرات روغن پالم

روغن پالم یک روغن گیاهی بسیار مفید است که از پالپ‌های مختلف میوه‌های روغن نخل به دست امده است. به دلیل محتوای بتاکاروتن بالا، روغن نخل به طور طبیعی رنگ قرمز مایل به نارنجی دارد. روغن پالم یا روغن درخت نخل معمولا به عنوان روغن پخت و پز در آفریقا، اسیای جنوب شرقی و برخی از کشور‌های خاص آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.روغن پالم در سال‌های اخیر نیز در میان افراد سایر کشور‌های جهان محبوبیت زیادی به دست آورده است.

مزایای روغن پالم :

مزایایی مرتبط با روغن پالم در موارد زیر است:

سطح انرژی را بهبود می‌بخشد

بتاکاروتن یکی از اجزای  روغن پالم است که برای بهبود سطح انرژی و افزایش تعادل هورمونی در بدن بسیار مفید است.


بهبود بینایی:

بتا کاروتن برای بهبود بینایی بسیار بسیار مهم است. بسیاری از آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن پالم می‌توانند جزو مکانیسم‌های دفاعی قدرتمند بدن باشند. این آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از بدن در برابر رادیکال‌های ازاد که محصول جانبی متابولیسم سلولی هستند، محافظت نمایند. رادیکال‌های آزاد مسئول بسیاری از تجزیه‌های سلولی و جهش سلولی هستند. از جمله این اسیب‌ها می‌توان به اسیبی اشاره کرد که باعث بروز مشکلات بینایی می‌شود. استفاده از روغن نخل یا همان روغن پالم به عنوان جایگزینی برای انواع دیگر روغن ها، می‌تواند به پیشگیری از بروز دژنراسیون ماکولا و آب مروارید کمک کند.
پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی:

روغن پالم سطح بالایی از کلسترول را دارد، اما با وجود اینکه یکی از این کلسترول‌ها برای بدن خوب و دیگری برای بدن بد است، اما هنوز هم می‌تواند تعادل سالمی در بدن ایجاد نماید. سطح بالای کلسترول LDL می‌تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش دهد که می‌تواند منجر به سکته‌های مغزی و حملات قلبی گردد. با حفظ تعادل  کلسترول، می‌توانید یک سیستم قلبی عروقی سالم داشته باشید.

پس در صورتی که میزان LDL خون شما بالاتر از حد مجاز است میتوان گفت: این روغن برای شما مضر است و باید از مصرف آن پرهیز کنید.
کاهش خطر ابتلا به سرطان:

توکوفرول ها، شکلی از ویتامین E، آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که می‌توانند با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد به جلوگیری از سرطان کمک کنند. رادیکال‌های آزاد باعث تبدیل سلول‌های سالم به سلول‌های سرطانی می‌شوند، بنابراین سطح بالای توکوفرول در روغن نخل ضروری است.


پشتیبانی از بارداری سالم:

کمبود ویتامین‌ها جزو خطرناک‌ترین شرایطی هستند که زنان باردار و فرزندانشان با آن‌ها مواجه می‌شوند. ویتامین A، D. و E. در روغن پالم یافت می‌شود. از آنجا که بدن نمی‌تواند به طور طبیعی این ویتامین‌ها را حفظ کند، لازم است که آن‌ها را در رژیم‌های غذایی خود داشته باشیم. بنابراین، اضافه کردن روغن پالم به رژیم غذایی شما را مطمئن می‌سازد که بدن کمبودی در این ویتامین‌ها نخواهد داشت.
هشدار:

اگرکلسترول بد خون بالایی دارید از مصرف روغن پالم خودداری کنید.

این برخی از فواید و مضراتی روغن پالم برای بدن بود که ما سعی کردیم به طور خلاصه آن را در این مقاله منتشر کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما بهترین کاربرد را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *