1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. روغن سویا و مهم ترین خواص و کاربردهای...
Blog
روغن سویا و کاربردهای سلامتی ان

روغن سویا و مهم ترین خواص و کاربردهای آن

تهیه ی روغن همیشه یکی از دغدغه های مهم کسانی بوده است که به سلامتی خود اهمیت می دهند، از این رو در این مقاله همراه شما خواهیم بود تا به معرفی روغن سویا بپردازیم
روغن سویا و فرآورده های سویا از جمله محصولاتی است که در تمام خانه های ایرانی نقش پر رنگی دارد و مصارف بسیار زیادی را نیز در آشپزی ایرانی و سبک زندگی ایرانی دارد البته ناگفته نماند خواص روغن سویا و سویا نیز به کسی پوشیده نیست و در کشور های مختلف نیز مورد استفاده بسیاری قرار میگیرد که در ادامه با خواص روغن سویا نیز آشنا خواهیم شد.
لسویا یا لوبیای سویا (Glycine max) نوعی حبوبات بومی شرق آسیا می باشد آنها جز اجزای جدایی نا پذیر مهمی در رژیم های غذایی آسیایی هستند و هزاران سال است که مصرف می شوند، و قدمت بسیار بالایی دارند اما امروزه ، آنها به طور عمده در آسیا و هم در آمریکای جنوبی و شمالی رشد تولید و کشت می شود.
در آسیا ، دانه های سویا اغلب به طور کامل خورده می شوند ، اما محصولات سویا به شدت فرآوری شده در کشورهای غربی بسیار بیشتر دیده می شود.
روغن سویا یکی از پر خواص ترین روغن های خوراکی می باشد که از دانه ی سویا به دست می آید که برای مصارف سرخ کردن و پخت و پز و در رژیم های لاغری و سالاد نیز مورد استفاغفده قرار میگیرد.
روغن سویا بیشتر از چربی های اشباع نشده چند لایه تشکیل شده است که با کاهش سطح کلسترول و در پی آن کاهش خطر بیماری های قلبی را به همراه دارد، همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 سالم برای قلب است.

اما دلایلی که روغن سویا را به چنین انتخاب محبوبی تبدیل می کند این است که دارای بسیاری از ویژگی های جذاب و مفید زیر می باشد:
• عطر و طعم و عطر خنثی
• دود بسیار بالا (450 درجه فارنهایت)
• عرضه کافی
• به راحتی و مقدار قابل اطمینانی در دسترس است.
• قیمت آن مقرون به صرفه است.
• سرشار از چربی های اشباع نشده است.
• حاوی هر دو اسید چرب ضروری است که برای حفظ زندگی انسان بسیار مهم می باشد.
• منبع عالی ویتامین Eمی باشد.
• به طور طبیعی فاقد کلسترول و چربی های ترانس می باشد.

مصرف روغن سویا نیز خواص زیر را به همراه خود دارد:

مصرف روغن سویا و سلامتی1. سرشار از از چربی های مفید برای قلب و عروق

روغن سویا متشکل شده از اسیدهای چرب اشباع نشده که نوعی چربی سالم برای قلب می باشد، مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که تعویض چربی های اشباع شده برای چربی های اشباع نشده در رژیم غذایی شما می تواند با کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط باشد.
در طی یک برسی و آزمایش بزرگ از 8 مطالعه نشان داد که وقتی شرکت کنندگان 5٪ از کل کالری روزانه خود را از چربی اشباع شده با چربی اشباع نشده تغییر دادند، 10٪ خطر کمتری در بیماری قلبی داشتند.
اما از همه مهم تر روغن سویا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که می تواند در مبارزه و محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک بسیاری کند.

2. تاثیر روغن سویا به توسعه سیستم ایمنی بدن

روغن سویا دارای پروتئین گیاهی بالایی می باشد که برای سیستم ایمنی بدن انسان بسیار بسیار مفید می باشد، مصرف روزانه روغن سویا سطح پروتئین را به اندازه کافی در بدن ما حفظ و در حد تعادل نگه می دارد، بنابراین بدن را از ابتلای به بیماری ها به راحتی محافظت می کند، پروتئین ها نیز همچنین برای بازسازی سلول بسیار مهم و ضروری می باشند.

3. فواید بی نظیر روغن سویا به تقویت و سلامت دندان

یکی از قوی ترین قسمت دندان ها مینای دندان است که برای استحکام و سلامت آنبه شدت به کلسیم و پروتئین بالا نیاز دارد، روغن سویا حاوی کلسیم و پروتئین بالایی می باشد که برای تغذیه مینای دندان بسیاردارای اهمیت می باشد.

4. تاثیر روغن سویا در جلوگیری از کم خونی

مصرف روغن سویا منظم در یک برنامه غذایی مناسب می تواند از برخی بیماری ها مانندکم خونی بسیار موثر باشد بیماری کم خونی که به دلیل کمبود آهن در بدن ایجاد می شود، بیشترین نگرانی برای گیاه خواران کم خونی می باشد زیرا غذای رژیمی و برنامه غذایی گیاهی آهن کافی و مورد نیاز بدن را تأمین نمی کند.
در طی تحقیقات و برسی ها مشخص شده است که روغن سویا ،دارای مقادیر زیادی آهن اس، بنابراین دیگر جای نگرانی برای گیاه خواران و وجود ندارد، با مصرف روغن سویا آهن مورد نیاز بدن آن ها نیز تامین میگرددو البته یک نکتهی بسیار مهم این است که آهن موجود درروغن سویا به شکل فریتین است که می تواند به راحتی توسط بدن جذب شود.

5. جلوگیری از سرطان روده بزرگ و سرطان پستان با روغن سویا

جالب است بدانید که فیتواستروژن موجود در روغن سویا ، قادر به حفظ سطح تعادل استروژن در داخل بدن می باشد ، همچنین در پیشگیری از ابتلاء به سرطان پستان و روده بزرگ جلوگیری می کند
در یک تحقیق علمی ثابت شد که زنان آسیایی در مقایسه با زنان در اروپا کمتر در معرض سرطان پستان و روده بزرگ قرار میگیرند، و این به دلیل مصرف منظم روغن سویادر برنامه غذایی و رژیمی و سایر محصولات و فرآورده های سویا توسط مردمان آسیایی در مقایسه با مردمان اروپایی ها می باشد.

6. کنترل یائسگی با این روغن

یائسگی یکی از مراحل سخت بانوان می باشد زیرا نشانه هایی از باروری دیگر آنها می باشدهمچنین عوارض جانبی نیز به همراه دارد، عوارض جانبی آن کاهش رطوبت پوست ، ضعیف شدن استخوان ها و برخی علائم بسیار مهم دیگر به دلیل کمبود استروژن در بدن می باشد.
روغن سویا به زنان در دوران انتقال یائسگی کمک به شدت موثری می کند ونکته ی مهم این است که فیتواستروژن موجود در این روغن همان اثرات استروژن را برای بدن ایجاد می کند، فیتواستروژن استخوان ها را سالم و مستحکم نگه می دارد و رطوبت پوست را حفظ خواهد کرد.

7. تنظیم فشار خون به کمک این روغن

فشار خون نیز یکی از بیماری های گریبان گیر افراد مسن و در حال حاضر نیز جوانان نیز دچار آن می شوند شده است و تنها دلیل آن نبود تغذیه ی مناسب می باشد.
مهم است بدانید که هنگامی که قلب بدون تلاش بیش از حد به درستی کار کند ، فشار خون در حد نرمال حفظ خواهد شد و خون کافی به بدن منتقل میکند، فشار خون طبیعی همچنین از سکته جلوگیری می کند و آرامش بیشتری را در اداره زندگی روزمره ما ایجاد می کند روغن نیز سویا به حفظ فشار خون طبیعی در بدن کمک و باعث میشود که خطر ابتلای شما به فشار خون کمتر شود.

نکات مهم در مورد روغن سویا و نحوه مصرف آن:

نکات مهم در مصرف روغن سویا

• روغن سویا به دلیل دارا بودن مقدار زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع، از مقاومت پایینی در برایر حرارت برای سرخ کردن می باشد برای مثال روغن کنجد در برابر حرارت تا حد مناسبی است (برای خرید روغن کنجد نیز می توانید از بخش فروشگاه ما اقدام نمایید) به همین دلیل استفاده از این روغن برای سرخ کردن، توصیه نمی شود.
• افراط و تفریط هر کدام مضراتی را به همراه دارد پس مصرف به اندازه هر روغن طبیعی باعث می شود به بدن و سلامتی شما آسیبی وارد نشود، پس سعی شود در مصرف روغن سویا در حالت تعادل باشد.
• از روغن سویا برای پخت و پز با حرارت کم و هنگام تهیه ی سالاد نیز می توان اسفاده کرد.

جدول ارزش غذایی روغن سویا در هر 100 گرم روغن به شرح زیر می باشد:

کالری884کلسترول0
چربی کل100 گرمسدیم0
چربی های اشباع شده16 گرمکربوهیدرات کل0
چربی های چند غیر اشباع58 گرمفیبر رژیمی0
چربی های اشباع نشده تک23 گرمقند0
چربی ترانس0.5 گرمویتامین A0
کوبالامین0کلسیم0
ویتامین D0اهن0
ویتامین B-60ویتامین B-120
منیزیم0ویتامین C0
نتیجه گیری:

روغن سویا نیز یکی از پر خواص ترین روغن های خوراکی می باشد، روغن سویا را میتوانید به راحتی تهیه و مصرف نمایید، خواص روغن سویا در روغن های زیتون بکر و فرابکر و کنجد نیز مشترک می باشند، که همگی برای سلامتی ما و یک سبک زندگی سالم موثر می باشند، از این رو میتوانید از این لینک برای خرید روغن زیتون بکر و خرید روغن زیتون بی بو اقدام نمایید.

منبع:

lybrate

نظر خود را ارسال کنید