1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. روغن دانه ی کتان و فواید شگفت انگیز...
Blog
روغن دانه ی کتان و فواید ان

روغن دانه ی کتان و فواید شگفت انگیز آن

روغن دانه کتان از فشردن بذر کتان بدست می اید.این روغن غنی از امگا 3،‍پروتئین می باشد.با توجه به ارزش غذایی این روغن بی دلیل نیست که ان را به عنوان یک روغن مفید می شناسند و از ان برای موارد مختلف مانند سلامت پوست،مو و دیگر ارگان های بدن استفاده می شود.در ادامه ی این مطلب به بررسی ارزش غذایی روغن دانه ی کتان و فواید ان می پردازیم.

جدول ارزش غذایی روغن دانه ی کتان

این موارد در هر 100 گرم سنجیده شده اند

کالری884کلسترول0
چربی کل100 گرمسدیم0
چربی های اشباع شده9 گرمکربوهیدرات کل0
چربی های چند غیر اشباع68 گرمفیبر رژیمی0
چربی های اشباع نشده تک18 گرمشکر0
چربی های مفید ترانس0.1 گرمویتامین A0
پروتئین0.1 گرمکلسیم0
ویتامین D0اهن0
ویتامین B-60ویتامین B-120
منیزیم0ویتامین C0

فواید روغن دانه ی کتان

خواص روغن بذر کتان

1-سرشار از امگا 3

روغن کتان هم مانند دانه های کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 سالم است. در واقع ، یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) حاوی 7196 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 است.بیشتر دستورالعمل ها حداقل 1600 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 ALA برای مردان و 1،100 میلی گرم برای زنان توصیه می کنند.فقط یک قاشق غذاخوری روغن دانه کتان می تواند نیاز روزانه شما به ALA را برآورده کند.اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی ضروری است و با مزایایی مانند کاهش التهاب،بهبود سلامت قلب و محافظت از مغز در برابر پیری همراه است.
اگر هر هفته از ماهی استفاده نمی کنید،روغن بذر کتان می تواند یک راه حل مناسب برای کمک به رژیم غذایی شما با اسیدهای چرب امگا 3 مورد نیاز شما باشد.

2-به کاهش رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

اگرچه تحقیقات فعلی به مطالعات آزمایشگاهی روی حیوانات محدود شده است،اما برخی شواهد نشان می دهد که روغن بذر کتان می تواند به کاهش رشد سلولهای سرطانی کمک کند.
در یک مطالعه روی حیوانات، به مدت 40 روز به موش ها 0.3 میلی لیتر روغن بذر کتان داده شد. مشخص شد که از شیوع سرطان و رشد تومورهای ریه جلوگیری می کند و در یک مطالعه دیگر،نشان داده شد که روغن بذر کتان جلوی تشکیل سرطان روده بزرگ در موش صحرایی را می گیرد.
علاوه بر این،توسط چندین مطالعات دیگر نشان داده است که روغن بذر کتان رشد سلول های سرطانی پستان را کاهش می دهد.اگرچه این یافته ها امیدوار کننده هستند،اما تحقیقات بیشتری برای بررسی تاثیر این روغن بر انسان لازم است.

3-سلامت قلب و عروق را تامین می کند.

کاهش کلسترول مشابه بذر کتان ، روغن بذر کتان ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. ALA موجود در روغن دانه کتان ممکن است در کاهش کلسترول با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد” نقش داشته باشد. در یک مطالعه کوچک با حضور 15 بزرگسال ، شرکت کنندگان هر روز یک بار در کنار شام یا روغن بذر کتان یا روغن ذرت مصرف کردند. محققان سطح کلسترول شرکت کنندگان را در ابتدای مطالعه و 12 هفته بعد اندازه گیری کردند. کسانی که روغن ذرت را مصرف کردند هیچ تغییری در میزان کلسترول خود نداشتند ، در حالی که کسانی که روغن بذر کتان را مصرف کردند ، کاهش قابل توجهی در LDL داشتند.

همچنین چندین مطالعه نشان داده است که روغن بذر کتان می تواند برای سلامتی قلب مفید باشد. یک مطالعه در 59 نفر اثر روغن بذر کتان را با روغن گلرنگ مقایسه کرد.در این مطالعه ، مکمل یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن دانه کتان به مدت 12 هفته منجر به کاهش قابل توجه فشار خون نسبت به مکمل روغن گلرنگ شد. فشار خون بالا می تواند به سلامت قلب آسیب برساند ، زیرا فشار بیشتری را به قلب وارد می کند و آن را مجبور به کار بیشتر می کند. روغن بذر کتان همچنین ممکن است خاصیت ارتجاعی عروق را بهبود بخشد. افزایش سن و افزایش فشار خون به طور کلی با کاهش خاصیت انعطاف پذیری در ارتباط است. این مزایا احتمالاً به دلیل غلظت بالای اسیدهای چرب امگا 3 در روغن بذر کتان است ، زیرا نشان داده شده است که مکمل با آن مقدار امگا 3 خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.علاوه بر این،مطالعات متعدد نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 با بهبود فوایدی مانند کاهش التهاب و کاهش فشار خون ، سلامت قلب را بهبود می بخشد.

4-به درمان یبوست و اسهال کمک می کند.

روغن بذر کتان ممکن است در درمان یبوست و اسهال موثر باشد. یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داده است که روغن بذر کتان به عنوان یک ماده برای تقویت نظم روده ها عمل می کند،یک مطالعه دیگر،50 بیمار که دچار یبوست شده اند را تحت بررسی قرار داد،پس از چهار هفته ، روغن بذر کتان باعث افزایش تکرر حرکات روده شد.همچنین ، مشخص شد که این ماده به اندازه روغن زیتون و روغن معدنی موثر است.

5-سبب ترمیم پوست می شود.

روغن بذر کتان به افزایش سلامت پوست کمک می کند.در یک مطالعه کوچک،13 زن با مصرف روغن بذر کتان به مدت 12 هفته تحت بررسی قرار گرفتند.در پایان مطالعه،روغن دانه ی کتان سبب صافی و آبرسانی پوست شد، در حالی که حساسیت پوست به تحریک و زبری کاهش یافته بود. یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داده است که روغن بذر کتان نتایج مثبتی بر روی پوست داشته است. به موشهای مبتلا به درماتیت به مدت سه هفته روغن بذر کتان داده شد. نشان داده شد که این روغن علائم درماتیت آتوپیک ، مانند قرمزی ، تورم و خارش را کاهش می دهد.در کل، گزارش های متعددی حکایت از بهبود صافی و کاهش تحریک پوست پس از استفاده از روغن دانه ی کتان وجود دارد.

6-التهابات بدن را کاهش می دهد

به لطف اسید چرب امگا 3 موجود در روغن دانه ی کتان،روغن بذر کتان ممکن است به کاهش التهاب در افراد خاص کمک کند.
با این حال،یک تجزیه و تحلیل از 20 مطالعه نشان داد که روغن بذر کتان تاثیری در بهبود التهاب در همه ی افراد ندارد.با این وجود،میزان التهاب،در افراد چاق به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
یک مطالعه بر روی حیوانات نشان می دهد که روغن بذر کتان دارای خواص ضد التهابی قوی است.همچنین برخی مطالعات نشان می دهد که اثرات ضد التهابی روغن بذر کتان با اثرات روغن زیتون برابر است.

7-کاهش خطر دیابت

روغن بذر کتان همچنین ممکن است به کاهش خطر دیابت کمک کند. یک بررسی منظم در سال 2015 ، مطالعاتی را برای تعیین تأثیر روغن بذر کتان در افراد دیابتی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. در یک مطالعه 25 نفر مبتلا به پیش دیابت شرکت داشتند. این شرکت کنندگان یا زنانی بودند که یائسگی را تجربه می کردند یا مردانی که اضافه وزن داشتند. آنها به مدت 12 هفته روزانه 13 گرم یا 26 گرم دانه كتان مصرف كردند. بعد از 12 هفته ، کسانی که 13 گرم بذر کتان مصرف کردند ، سطح قند خون آنها کاهش یافت. کسانی که مقادیر بیشتری بذر کتان می خورند هیچ تغییری را تجربه نکردند. محققان مطمئن نیستند که چرا گروه با دوز بالا هیچ تغییری نکرده است. در حالی که روغن بذر کتان ممکن است در افراد مبتلا به دیابت تأثیر مثبتی داشته باشد ، اما برای انجام نتیجه گیری قاطع ، مطالعات بزرگتر و جامع تری لازم است.

عوارض جانبی احتمالی

طبق منبع ملی معتبر سلامت ملی مکمل و یکپارچه ، مصرف روغن بذر کتان در مقادیر محدود معمولاً بی خطر است. عوارض جانبی جزئی بسته به دوز مصرفی و واکنش فرد امکان پذیر است. عوارض جانبی احتمالی این موارد عبارتند از: اسهال نفخ گازی اطلاعات کمی در مورد اینکه روغن دانه کتان در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است مصرف می کند یا نه. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) روغن بذر کتان را به عنوان یک مکمل غذایی تنظیم نمی کند. اگر کسی بخواهد برای یک بیماری خاص از روغن بذر کتان استفاده کند ، بهتر است ابتدا با پزشک صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ تداخل احتمالی با داروها یا درمان های فعلی آنها وجود ندارد. یک پزشک ممکن است استفاده از بذر کتان را چند هفته قبل از جراحی قطع کند.

موارد استفاده

فواید روغن دانه ی کتان

شما می توانید بذر کتان را به راحتی به عنوان انواع سس در مواد غذایی مختلف استفاده کرد.همچنین می توانید یک وعده (یک قاشق غذاخوری یا 15 میلی لیتر) روغن دانه ی کتان را به اسموتی یا شیک اضافه کنید تا با کمترین تلاش مقداری روغن بذر کتان به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بخاطر داشته باشید که روغن بذر کتان نباید برای پخت و پز استفاده شود ، زیرا نقطه ی دود زیادی ندارد و در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد می تواند ترکیبات مضر ایجاد کند به همین دلیل ما به شما برای سرخ کردن و پخت و پزهای طولانی مدت،خرید روغن کنجد و خرید روغن آفتابگردان را پیشنهاد می کنیم همچنین برای پخت و پزهای کوتاه مدت و تفت دادن مواد غذایی می توانید با خرید روغن زیتون به هدف خود برسید.روغن دانه کتان علاوه بر اینکه در غذا استفاده می شود ،می تواند روی پوست قرار گیرد تا سلامت پوست را افزایش داده و رطوبت پوست را افزایش دهد. روش دیگر ، برخی از افراد از روغن بذر کتان به عنوان ماسک مو برای رشد و درخشش ان استفاده می کنند.

در ویدیوی زیر 8 مزیت اثبات شده روغن دانه کتان در سلامتی را مشاهده می کنید:

سخن پایانی

روغن بذر کتان سرشار از امگا 3 می باشد و تحقیقات مختلف بیان می کنند که این روغن سبب کاهش فشار خون، سلامت پوست و … می شود.علاوه بر این از روغن بذر کتان می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. این ماده می تواند به عنوان جایگزینی برای انواع دیگر روغن ها، افزودنی ها به غذاها یا روغن برای ماساژ پوست و موهای شما استفاده شود. گنجاندن فقط یک یا دو وعده روغن دانه کتان در برنامه روزانه شما بسیار کار راحتی است و می تواند فواید بی شماری برای سلامت کلی شما داشته باشد.

منبع:medicalnewstoday

healthline

نظر خود را ارسال کنید