1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. روش های طبخ غذای سالم
Blog
طبخ غذای سالم

روش های طبخ غذای سالم

آیا تابه حال روش های جدید و یا متنوع پخت و پز را امتحان کرده اید؟ ممکن است روش هایی که شما با ان غذای خود را طبخ میکنید مناسب مواد غذایی که استفاده می کنید نباشد و روش های جایگزین بهتری نیز وجود داشته باشد.
اسفاده از روش ها و ترفند های سالم برای طبخ غذا می تواند در روند سلامتی شما بسیار موثر باشد چرا که حتی روش های پخت و پز غذا نیز می تواند گاهی خطرناک و بر ضد سلامتی شما باشد، آشنایی با این روش ها میتواند از بیماری ها بسیاری پیشگیری نماید و طعم لذیذ غذا حفظ شود.
روش های متنوعی برای طبخ و سرخ کردن مواد غذایی وجود دارد که هر یک از آن ها مضرات و فواید خود را دارند، ما در این مقاله با انواع روش های طبخ غذای سالم آشنا خواهیم شد و به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

چند عامل مهم و تاثیر گذار در طبخ مواد غذایی و حفظ سلامت آن وجود دارد:
1.مدت زمانی که سپری می شود تا مواد غذایی طبخ و یا اصطلاحا پخته شود
2.مواد و یا روغنی که مواد غذایی در آن پخته می شود و در یا در روند طبخ مواد غذایی به آن اضافه میشود.
3.نوع مواد غذایی که در طبخ از آن استفاده می کنید.
4.نوع روغن و نوع ظروفی که در طبخ از آن استفاده می شود.

بخار پز کردن یا STEAMING

بخار پز کردن یکی از روش های دیرینه اما در عین حال جدید و این نوع طبخ در آشپزی آسیایی بسیار پر استفاده است، در این روش مواد غذایی توسط بخار آب طبخ می شود، میتوان گفت یکی از سالم ترین نوع طبخ غذای سالم بخار پز کردن می باشد به دلیل آنکه ویتامین و مواد معدنی بیشتر در بافت مواد غذایی باقی می ماند و حتی طبخ غذا با بخار نیز باعث حفط بو رو رنگ و طعم بیشتر مواد غذایی می باشد، فرآیند طبخ غذا در این روش کمی طولانی تر می باشد.

جوشاندن یا آب پز کردن BOILING

آب پز کردن غذا

یکی دیگر از روش های سالم طبخ غذا جوشاندن و یا آب پز کردن می باشد، در این روش نیز مواد غذایی برای مدتی در آب جوش می ماند تا به سطح پختگی برسد در این روش میتوان گفت مواد معدنی کمتری نسبت به دیگر روش های در مواد غذایی باقی می ماند و در اثر جوشاندن مواد غذایی، باعث می شود مقدار کمی از مواد مغذی و معدنی نیز از بین برود و کماکان روش بخارپز کزدن نسبت به این روش بسیار مناسب تر می باشد.

سرخ کردن PAN FRYING

سرخ کردن مواد غذاییسرخ کردن مواد غذایی از دیرباز یکی از پر مصرف ترین راه های طبخ مواد غذایی می باشد.این روش چندان مناسب نمی باشد به دلیل آنکه هر مقدار زمانی که بیشتر مواد غذایی سرخ شود از مواد معدنی آن نیز کاسته می شود و دارای مضراتی می باشد، غذای کم چرب وقتی سرخ می شود ، چربی زیادی پیدا می کند و همچنین سرخ کردن باعث افزایش کالری مواد غذایی می شود، سرخ کردن غذا توسط بسیار از کارشناسان تغذیه و سلامت نفی شده است اما با استفاده از ترفند های مناسبی این روش نیز میتواند برای شما مناسب باشد برای مثال سرخ کردن مواد غذایی با خرید روغن کنجد می توان بسیار مناسب باشد به شرط آنکه روغن کنجد مورد استفاده اصل و مرغوب باشد، البته میتوان با خرید روغن زیتون بکر نیز غذا را سرخ کرد، اما بهتر است از این کار خودداری کنید زیرا روغن زیتون توانایی تحمل گرمای زیاد را ندارد، توجه داشته باشید هر نوع روغنی مناسب پخت و پز و طبخ نمی باشد به دلیل آنکه شاید اطلاع از نحوه ساخت و تولید و کیفیت روغن مصرف شده ندارید و این می تواند به سلامت شما و سلامت و طعم و کیفت مواد غذایی آسیب برساند.

پخت به روش کباب کردن BROILING

کبابی کردن غذا

کباب کردن مواد غذایی به جهت پخت نیز یکی دیگر از راه های تهیه غذا می باشد، البته باید بدانید که هر مواد غذایی مناسب پخت نیز و بهتر است با روش مناسب خود پخته شود.
کباب کردن در مقایسه با سرخ کردن در آنجایی اهمیت پیدا می کند که غذای پخته شده در کوره و یا روی آتش به طور قابل توجهی چربی و کالری کمتری دارد. که بر خلاف غذای سرخ شده می تواند خطرات سلامتی از جمله چاقی ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی و بسیاری مضرات دیگر را به همراه خود داشته باشد. غذای پخته شده روی کوره به روش کباب کردن سرشاراز چربی اشباع نشده است و هر نوع چربی ذاتی غذا بیرون می ریزد ، در نتیجه کالری و چربی قابل توجهی کمتر می شود.

طبخ به روش زود پز یا اصطلاحا pressure cooking

غذاهایی که تحت فشار قرار می گیرند، ویتامین و مواد معدنی را بیشتر حفظ می کنند به دلیل آنکه در زود پز مواد زودتر پتخه تر میشود، از مزایای دیگر پخت و پز با فشار می توان به کاهش زمان پخت به میزان 2/3 ، کاهش آشفتگی و از دست دادن مواد مغذی کمتر اشاره کرد. از معایب آن می توان به عدم امکان طبخ برخی از اقلام با هم به دلیل متفاوت بودن زمان پخت و پز ، عدم توانایی بررسی غذای میانه راه از نظر لطافت یا چاشنی و همچنین تخمین زمان پخت و پز در مکان های دارای ارتفاع بالاتر اشاره کرد، اما باید بدانید زودپز برای پخت غذا و مواد غذایی همراه با مایعات و ساخته شده و نباید از آن را برای موارد دیگر استفاده شود .
اما یک نکته یدیگری که وجود دارد این است که زود پز و یا کلا پخت در فشار برای میجوه جات و بعضی از سبزیجات خاص مناسب نمی باشد به دلیل آنکه بعضی از مواد غذایی و میوه جات و سبزیجات تحمل لازم برای پخت در زود پز را ندارند در نتیجه ویتامین ها و مواد معدنی آن از بین می رود.

طبخ به روش ماکروویو:

بزرگترین مزیت مایکروویو نسبت به روش های دیگر صرفه جویی در وقت است و ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی درون غذا حفظ می شوند زیرا بیش از حد پخته نخواهد شد و ساختار و طعم و بوی غذا و مواد نیز حفظ می شود.
همچنین میزان مصرف روغن در ماکروویو بسیار کمتر می باشد و این یک مزیت بسیار عالی می باشد.

اما به گفته محقق و دکتر آنتونی ال. کوماروف در مقاله Q و A منتشر شده توسط انتشارات بهداشت هاروارد می گوید: با پخت غذا در ماروویو می توان از اثرات مربوط به تغذیه پخت مایکروویو بهره مند شد. امادر هر روشی از پخت بر میزان مواد مغذی یک ماده غذایی تأثیر منفی می گذارد ، اما پخت مایکروویو آسیب مواد مغذی بسیار کمتری نسبت به سایر روش های پخت و پز دارد.
گفته هایی نیز درباره مضرات ماکروویو وجود دارد که هنوز ثابت شده نیست، البته ناگفته نماند هر روش پخت نیز مزایا و معایب خود را دارد و درمورد ماکروویو به دلیل وجود گفته های غیر رسمی دلیل ثابتی مبنی بر مضر بودن نمی توان گفت.

نکات در حین طبخ غذا برای پایداری مواد معدنی ویتامین ها و پروتئین ها:

1.در هنگام تهیه و پخت غذا باید دقت شود اگر از روغن های نامرغوب استفاده می شود باید به سرعت آن ها را کنار گذاشته به دلیل آنکه برای سلامتی شما میتوانند بسیار خطرناک و مضر باشند، گاها دیده شده از روغن های فله ای و عمده ای برای پخت و پز به کار برده می شود که مصارف دیگری دارند،اگر قصد دارید روغن فله برای تفت دادن مواد غذایی استفاده کنید ما به شما روغن زیتون عمده درجه ی یک طارومیس را پیشنهاد می دهیم.

2. نوع ظروف نیز در طبخ غذا بسیار دارای اهمیت می باشد، البته دقت شود بسته به نوع مواد غذایی انتخاب ظروف نیز متفاوت می باشد.
3. سعی شود از مواد غذایی مرغوب و با کیفیت استفاده شود به دلیل آنکه مواد غذایی اصطلاحا کهنه دارای بافتی شل می باشد که در حین پخت نیز طعم و بو و ظاهر خود را نیز از دست میدهد.

4. به محض آماده شدن و پختگی کامل مواد غذایی بهتر است از جوشاندن و زیاد و حتی برای گرم کردن و یا گرم نگه داتشن غذا با شعله نیز خود داری شود به دلیل آنکه هرچه موادغذایی بیشتر در معرض حرارات قرار گیرد به مرور مواد معدنی زیادی نیز از دست می دهد.

5. سعی شود هر ماده غذایی به میزان لازم پخته شود و از ادغام مواد غذایی با یکدیگر برای پخت بیشتر خودداری شود.
6. سعی شود حدالمکان از پخت غذاهای اسیدی و نمکی، گوجه فرنگی و …… را در ظروف آلومینیومی خودداری شود و پیشنهاد می شود از ظروف چدنی و یا استینلس‌استیل استفاده شود.
7. بعضی از مواد غذایی که در ماکروویو پخته می شوند شکل اولیه و رنگ خهود را از دست می دهند و ترجیحا سعی شود مواد غذایی مانند شیر و یا تخم مرغ و همچنین برای استفاده از ماکروویو باید از ظروفی که قابلیت اشتعال ندارند استفاده نمود.
8.در هنگام پخت غذا از روغن های با کیفیت استفاده نمایید به دلیل آنکه هر نوع روغن برای هر روش پخت و پز مناسب نمی باشد.

نظر خود را ارسال کنید