1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. آرتریت چیست؟رژیم غذایی مناسب برای التهاب مفاصل
Blog
آرتریت چیست؟

آرتریت چیست؟رژیم غذایی مناسب برای التهاب مفاصل

آرتریت یک بیماری شایع است که باعث درد و التهاب در مفاصل بدن می شود.
در انگلستان ، بیش از 10 میلیون نفر مبتلا به آرتریت یا سایر شرایط مشابه هستند که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهند. اگرچه آرتریت در افراد مسن شایع تر است ، اما می تواند افراد در هر سنی ، از جمله کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. آرتروز می تواند کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد و فعالیتهای روزانه را به چالش بکشد (مانند بالا رفتن از پله ها ، تهیه و پخت غذا)
برای جلوگیری و درمان آرتریت،داشتن رژیم غذایی متعادل و حفظ وزن سالم بدن بسیار مهم است. رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی می تواند به مدیریت علائم کمک کند و همچنین به کاهش خطر بیماری های دیگر مانند چاقی ، بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 کمک می کند.
رژیم غذایی یکی از موضوعات مورد علاقه بسیاری از افرادی است که مبتلا به آرتریت هستند. هیچ رژیم غذایی خاص یا “غذای معجزه آسا” نمی تواند آرتریت را درمان کند ، اما توصیه های زیادی در مورد رژیم غذایی و آرتروز وجود دارد که شواهد علمی برای حمایت از آن وجود ندارد و ممکن است گیج کننده باشد.
این مقاله برخی از توصیه های رژیم غذایی و شواهد یا فقدان شواهد را در مورد دو نوع از شایع ترین انواع آرتریت بررسی می کند. آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA).

آرتروز

آرتروز (OA) شایع ترین نوع آرتریت در انگلستان است که نزدیک به 9 میلیون نفر را مبتلا می کند. این بیماری به غضروف (بافتی که مفاصل را محکم می کند و به آنها کمک می کند تا هموار حرکت کنند)آسیب می رساند و حرکت را سخت تر کرده و منجر به سفتی و افزایش درد می شود.
آرتروز می تواند هر مفصلی در بدن را درگیر کند ، اما شایع ترین نواحی آسیب دیده زانو ، لگن و مفاصل کوچک در دست است.
مدیریت OA بر مدیریت علائم متمرکز است. غذاهای خاص یا مکمل های غذایی برای درمان آرتروز ممکن نیست ، اما رژیم غذایی و ورزش می تواند برای تسکین علائم مفید باشد.
به طور گسترده ای پذیرفته شده است که کاهش وزن (در صورت اضافه وزن) در ترکیب با افزایش فعالیت بدنی می تواند عملکرد و علائم مانند درد و سفتی را بهبود بخشد و باید بخشی از درمان OA باشد.

آرتروز و رژیم غذایی

وزن سالم

کاهش وزن به عنوان یک درمان اصلی برای افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند توصیه می شود. رسیدن یا حفظ وزن سالم می تواند درد را تسکین داده ، عملکرد را بهبود بخشد و پیشرفت OA را کند کند.
اضافه وزن یک عامل مهم در ارتروز است زیرا اضافه بار به مفصل آسیب دیده یکی از عوامل خطر برای ایجاد ارتروز یا بدتر شدن علائم OA است. کاهش وزن باعث کاهش فشار بر مفاصل ، به ویژه مفاصل تحمل کننده وزن مانند باسن و زانو می شود.
افزایش علاقه نه تنها به کاهش وزن بلکه به طور خاص برای کاهش بافت چربی (یا چربی) وجود دارد ، زیرا امروزه مشخص شده است که بافت چربی فعال است و می تواند تعدادی از عوامل شیمیایی را ترشح کند ، که برخی از آنها ممکن است اثرات التهابی داشته باشند.
در مورد کاهش وزن با پزشک عمومی یا پرستار خود مشورت کنید – آنها می توانند کمک کنند.همچنین مصرف روغن زیتون به مقدار متعادل سبب سلامت عمومی و کاهش وزن می شود برای خرید روغن زیتون فرابکر و همچنین تهیه روغن زیتون عمده می توانید از طارومیس اقدام نمایید

آرتروز و فعالیت بدنی

مفاصل دردناک و سفتی می تواند تحرک را کاهش داده و فعالیت بدنی را دشوارتر کند. با این حال ، فعالیت بدنی می تواند به حفظ وزن سالم بدن و محافظت از مفاصل با قوی نگه داشتن ماهیچه ها ، کاهش بار مفصل ، افزایش دامنه حرکتی و کاهش سفتی کمک کند.

تمرینات تقویت عضلات موضعی (فعالیت هایی مانند یوگا ، پیلاتس یا رقص که روی عضلات اصلی کار می کند) و تمرینات هوازی (فعالیت هایی مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری یا شنا که به طور موقت ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می دهد) توصیه می شود.

یافتن نوع فعالیت مناسب برای شما بسیار مهم است. از پزشک عمومی خود بخواهید که شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد ، که می تواند به شما در تهیه برنامه مناسب کمک کند.

آیا برای آرتروز باید مکمل مصرف کنم؟
بسیاری از افراد مبتلا به OA گزارش می دهند که مکمل های غذایی مختلف را در تلاش برای تسکین درد و بهبود عملکرد آزمایش کرده اند.

گلوکزامین و کندرویتین سولفات

غضروف مفصلی به طور معمول حاوی ترکیبات گلوکزامین و کندرویتین است و تصور می شود که مصرف این مکمل ها ، که اغلب به صورت ترکیبی در دسترس هستند ، ممکن است به بهبود سلامت غضروف آسیب دیده کمک کند. با این حال ، اگرچه این مکمل ها بی خطر تلقی می شوند ، شواهدی از مزایای بالینی آن حداقل است و تجویز مکمل هایی مانند گلوکزامین و کندرویتین به طور معمول برای مدیریت OA توصیه نمی شود.

اگر تصمیم به مصرف گلوکزامین و/یا کندرویتین دارید ، همیشه از داروساز خود در مورد تداخلات احتمالی با سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید ، مشورت بگیرید. برای گلوکزامین بین 1250 تا 1500 میلی گرم در روز توصیه شده است ، در صورتی که پس از 2-3 ماه هیچ فایده ای در درمان ارتروز دیده نشد. توجه: این مکمل ها اغلب از صدف تهیه می شوند و بنابراین اگر به صدف حساسیت دارید مناسب نیستند.

برای کندرویتین هیچ دوز مشخصی برای ارتروز (OA) وجود ندارد ، اما تولید کنندگان تمایل دارند بین 400 تا 1200 میلی گرم در روز توصیه کنند.

ویتامین دی

ویتامین D برای ایجاد و حفظ سلامت کلی استخوان ها مهم است. اگرچه برخی تحقیقات ارتباط بین سطح پایین ویتامین D و افزایش خطر و پیشرفت OA را بیان کرده اند ، اما آزمایشات از مکمل های ویتامین D برای تسکین درد ارتروز و تخریب مفاصل پشتیبانی نمی کند. با این وجود افراد مبتلا به OA باید توصیه های دولت را برای عموم مردم رعایت کنند تا مکمل روزانه حاوی 10 میکروگرم ویتامین D را در ماه های پاییز و زمستان که نور خورشید به اندازه کافی برای بدن برای تولید ویتامین D کافی نیست ، در نظر بگیرند.

مکمل های دیگر مانند زردچوبه و روغن ماهی

به طور کلی ، شواهد بسیار محدود ، متناقض و بی کیفیت در مورد مکمل های غذایی و درمان های مکمل مانند MSM (متیل سولفونیل متان) ، گل محمدی و کورکومین (ماده فعال زردچوبه) که توسط افرادی که با ارتروز زندگی می کنند برای تسکین علائم استفاده می شود. تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا هر مکمل ممکن است مفید و بی خطر باشد مورد نیاز است.

علاوه بر این ، هنوز هیچ شواهد قوی وجود ندارد که مکمل های روغن ماهی می توانند برای OA مفید باشند ، اما گنجاندن ماهی های چرب در رژیم غذایی شما توصیه می شود (حداقل دو وعده ماهی در هفته)

*توجه: زنان باردار نباید بیش از دو وعده ماهی روغنی در هفته بخورند

الگوهای غذایی سالم برای آرتروز و موارد دیگر

اضافه وزن و ارتروزبرخی تحقیقات ارتباط بین کلسترول خون بالا و افزایش خطر و پیشرفت OA را نشان می دهند ، اگرچه مشخص نیست که آیا کاهش کلسترول خون باعث بهبود OA می شود یا خیر. در هر صورت افزایش کلسترول خون یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است و مهم است که سعی کنیم الگوهای غذایی سالم را رعایت کنیم که ممکن است به کاهش کلسترول خون و خطر بیماری های قلبی عروقی و حفظ وزن کمک کند – برخی از نکات ما را در زیر ببینید.
سعی کنید حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات ، غذاهای حاوی فیبر بیشتر (نشاسته ای کامل یا نسخه های با فیبر بیشتر با چربی ، نمک و شکر کمتر) ، لبنیات و جایگزین های لبنی (گزینه های کم چرب و قند کم را انتخاب کنید). همچنین لوبیا ، حبوبات ، ماهی ، تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و سایر منابع پروتئینی مصرف کنید.
از عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد اجتناب کنید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
رژیم غذایی سالم شامل مقدار زیادی غذاهای حاوی فیبر مانند آجیل ، غلات کامل ، لوبیا ، حبوبات ، میوه ها و سبزیجات است. اما برای کاهش کلسترول ممکن است بخواهید جو بخورید که دارای فیبر محلول خاصی به نام بتا گلوکان هستند که می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند.همچنین از روغن زیتون برای سلامت خود بهره بگیرید به دلیل اینکه روغن زیتون شامل چربی های اشباع نشده سالم می باشد،برای خرید روغن زیتون بی بو می توانید از طریق سایت اقدام نمایید همچنین برای تهیه روغن زیتون فله و اشنایی با شرایط فروش روغن زیتون عمده می توانید با ما تماس حاصل نمایید.
غذاهای سرشار از چربی های اشباع شده در رژیم غذایی خود مانند سوسیس ، کره ، بیسکویت ، کیک ، پای ، شیرینی و گوشت های چرب را کاهش دهید و با غذاهای حاوی چربی های اشباع نشده (تک و چند غیر اشباع) مانند ماهی های چرب ، آووکادو ، آجیل و دانه ها جایگزین کنید. همچنین می توانید از روغن زیتون ، کلزا و آفتابگردان استفاده نمایید.(برای خرید روغن کلزا و خرید روغن آفتابگردان از سایت اقدام نمایید)

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری التهابی طولانی مدت است که باعث درد ، تورم و سفتی مفاصل می شود. دست ها ، مچ ها و پاها معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما ممکن است تقریباً بر هر مفصلی تأثیر بگذارد. این یک بیماری خود ایمنی است ، بنابراین زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن ، که معمولاً با عفونت مبارزه می کند ، به جای آن شروع به حمله به مفاصل سالم می کند. گاهی اوقات علائم می توانند ناگهان بدتر شوند و باعث درد شدید شوند و زندگی عادی روزمره را دشوار کند. آرتریت روماتوئید با تعدادی از عوارض و بیماری های مختلف (شرایطی که اغلب همراه با بیماری دیگری رخ می دهد) مانند افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان (وضعیتی که استخوان ها را ضعیف می کند) همراه است.

آرتریت روماتوئید کمتر از آرتروز شایع است ، اما با این وجود تخمین زده می شود که بیش از 400000 بزرگسال در انگلستان را تحت تاثیر قرار دهد. هیچ درمان دائمی وجود ندارد و می تواند تأثیر قابل توجهی بر افراد مبتلا به این بیماری و خانواده ها و مراقبین آنها داشته باشد. با این حال ، درمان زودهنگام می تواند به کنترل آن کمک کند و به مردم در ادامه زندگی فعال و کامل کمک کند. هدف مدیریت پزشکی با درمان دارویی تسکین درد و سفتی و کمک به تحرک و اصلاح پیشرفت بیماری است که می تواند عملکرد در فعالیتهای روزانه را محدود کند.

آرتریت روماتوئید و رژیم غذایی

رژیم غذایی و التهاب

افرادی که با RA زندگی می کنند اغلب از تغییرات رژیم غذایی استفاده می کنند و از رژیم های غذایی خاصی برای پیروی از علائم پیروی می کنند. طیف گسترده ای از توصیه های رژیم غذایی برای بهبود علائم در دسترس است ، اما اطلاعات علمی برای حمایت از این موارد وجود ندارد و برخی از مزایای ادعایی برای رژیم ها هنوز تأیید نشده است.
رایج ترین الگوهای غذایی مورد استفاده ، الگوهایی هستند که ممکن است فواید ضد التهابی داشته یا سطح آنتی اکسیدان را افزایش دهند. سایر استراتژی های غذایی بر حذف غذاها یا گروه های غذایی تمرکز می کنند که ممکن است به عنوان علت علائم شناخته شوند. رژیم هایی که اغلب امتحان می شوند شامل رژیم های گیاهی ، مدیترانه ای ، المنتال یا حذف هستند. با این حال ، هنوز به توضیحات زیادی نیاز است.
رابطه رژیم غذایی و RA را درک کنید. در حال حاضر از تحقیقات مشخص نیست که آیا رژیم ها می توانند درد ، سفتی و توانایی حرکت بهتر را بهبود بخشند. شواهد موجود رژیم غذایی را جایگزین درمان های دارویی نمی کند.
برای افرادی که با RA زندگی می کنند مهم است که از توصیه های رژیم غذایی که شواهدی مبنی بر فایده آنها وجود دارد آگاه باشند و در مواردی که شواهد محدود است ، از مصرف ان مواد غذایی پرهیز نمایند.

پژوهش ها چه می گویند؟

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای و آرتریتدستورالعمل های NICE بریتانیا توصیه می کند که بزرگسالان مبتلا به RA که مایل به آزمایش رژیم غذایی خود هستند باید مطلع شوند که هیچ شواهد قوی مبنی بر مفید بودن رژیم مدیترانه ای بر آرتریت آنها وجود ندارد. با این حال ، می توان آنها را تشویق کرد تا از اصول رژیم مدیترانه ای پیروی کنند. رژیم مدیترانه ای سرشار از غذاهای گیاهی مانند غلات کامل ، لوبیا ، حبوبات ، میوه و سبزیجات است و همچنین شامل مقدار متوسط ماهی ، مقدار کم تا متوسط محصولات لبنی و مقدار کم گوشت و روغن زیتون می باشد.(برای اطلاع از قیمت روغن زیتون عمده از طریق سایت با ما ارتباط برقرار نمایید)

در حالی که تحقیقات رژیم غذایی مدیترانه ای را برای شرایط خاصی مانند پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی تایید می کند ، در حال حاضر شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد رژیم مدیترانه ای در پیشگیری و درمان RA مفید است. تنها تعداد کمی از مطالعات اثرات مفید رژیم غذایی مدیترانه ای را در کاهش درد و افزایش عملکرد بدنی مشخص کرده اند و مطالعات با کیفیت بالا که به بررسی اثرات بلند مدت برای ارائه پاسخ های قطعی تر نیاز دارند. با این حال ، افراد مبتلا به RA ممکن است بخواهند از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنند زیرا این یک رژیم غذایی سالم ، بدون محدودیت و متعادل است که می تواند نیازهای تغذیه ای را برآورده کند و ممکن است برای سایر شرایط سلامتی و همچنین کمک به برخی از بیماران مبتلا به RA مفید باشد.

آرتریت روماتوئید و مکمل ها

آنتی اکسیدان ها

رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها ممکن است خطر ابتلا به RA را کاهش داده و احتمالاً پاسخ التهابی را در بیماری های ثابت کاهش دهد. این مواد مغذی را می توان در یک رژیم غذایی سالم و متعادل یافت با این حال ، مزایای مکمل های غذایی آنتی اکسیدان مانند ویتامین A ، ویتامین C ، ویتامین E ، سلنیوم و روی توسط آزمایشات علمی در بیماران مبتلا به RA پشتیبانی نمی شود. علاوه بر این ، مهم است که توجه داشته باشید که “دوزهای بزرگ” (مصرف در دوزهای بسیار بیشتر از توصیه های فعلی) ، که به صورت خودسر تجویز شده باشد، می تواند اثرات سوء داشته باشد و توصیه نمی شود.

روغن ماهی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مکمل های روغن ماهی ممکن است به عنوان افزودنی به درمان های موجود برای کاهش درد و سفتی مفاصل مفید باشد.

اسیدهای چرب امگا 3 زنجیره بلند موجود در روغن ماهی ، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) ، دارای خواص ضد التهابی هستند. بررسی ها و متاآنالیز مطالعاتی که فواید روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 زنجیره بلند را در RA بررسی کرده اند ، یافته های ناسازگاری داشته است. برخی از مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند ممکن است به کاهش تورم و درد مفاصل ، سفتی صبح کمک کند ، علاوه بر این میزان داروها را برای تسکین علائم مورد نیاز بیماران کاهش می دهد. سایر مطالعات نشان داده اند که آنها علائم بالینی RA را تحت تأثیر قرار نمی دهند.

در حالی که دستورالعمل های فعلی UK NICE برای مدیریت RA در مورد نقش مکمل های روغن ماهی بحث نمی کند ، به نظر می رسد استفاده از آنها در بین بیماران RA رایج است. با این حال ، دوز بهینه اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند که ممکن است در تسکین علائم RA مفید باشد ، مشخص نیست و گزارش شده است که مصرف مکمل تا 3 ماه طول می کشد تا علائم تسکین یابد.
در حالی که شواهد کافی برای توصیه معمول مکمل های امگا 3 وجود ندارد ، خوردن حداقل یک قسمت از ماهی های روغنی در توصیه های رژیم غذایی برای عموم مردم گنجانده شده است. ماهی های چرب (به عنوان مثال ماهی خال مخالی ، ساردین و ماهی قزل آلا) بهترین منبع این اسیدهای چرب در رژیم غذایی ما هستند و حاوی سایر مواد مغذی مانند ویتامین D هستند. بنابراین ، مصرف ماهی در بیماران مبتلا به RA ، مطابق با توصیه های کلی تغذیه سالم (که این است که حداقل دو بخش ماهی در هفته بخورید که حداقل یکی از آنها باید ماهی روغنی باشد ؛ توجه داشته باشید که زنان باردار نباید بیش از دو بخش ماهی روغنی در هفته بخورند).

پروبیوتیک ها

اخیراً ، دانشمندان پیشنهاد کرده اند که میکروبیوم روده – باکتری هایی که در روده ما زندگی می کنند – نیز می تواند عاملی در توسعه RA باشد ، اما اثرات بالینی پروبیوتیک ها (معمولاً به عنوان باکتری های “خوب” موجود در محصولات/مکمل های غذایی توصیف می شود). در RA مبهم است

رژیم های حذف و روزه داری

حذف غذاها

این یک باور رایج در بین افرادی است که با RA زندگی می کنند که برخی غذاها یا مواد تشکیل دهنده آن دارای اثرات نامطلوب هستند و حساسیت/عدم تحمل غذایی ممکن است باعث یا بدتر شدن التهاب شود.

بررسیهای متعددی با هدف ارزیابی اثربخشی طیف وسیعی از مداخلات که غذاهای خاصی را برای درمان RA و مدیریت محدود می کند ، انجام شده است

رژیم های گیاهی رژیم های غذایی اساسی (رژیم های مایع حاوی مواد مغذی که برای هضم آسان تر تجزیه می شوند) ؛
روزه گرفتن و رژیم های حذف (برای پیدا کردن غذاهایی که ممکن است علت علائم باشند) استفاده می شود.
با این حال ، تحقیقات بسیار محدودی در این زمینه وجود دارد و نتایج آن تا حد زیادی مبهم است. مشخص نیست که آیا هر یک از این استراتژی های غذایی می تواند درد و سفتی و توانایی حرکت بهتر را بهبود بخشد یا خیر. ممکن است تنوع فردی قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد ، به عبارت دیگر ، برخی افراد یا زیر گروه ها در صورت حذف برخی از غذاها یا ترکیبات ممکن است پیشرفت کنند ، اما بسیاری دیگر اینطور نیستند. علاوه بر این ، ممکن است رعایت برخی از این رژیم ها دشوار باشد و افراد ممکن است در این رژیم ها وزن خود را کاهش دهند.
در حال حاضر هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند یک فرد مبتلا به RA را که با تغییر رژیم غذایی سود می برد ، شناسایی کند ، اگرچه در صورت لزوم می توان غذاهای متخلف را از طریق برنامه حذف از طریق رژیم غذایی تحت نظر متخصص تغذیه تشخیص داد.

تعدادی از آزمایشاتی که ادعا می کنند حساسیت غذایی را شناسایی می کنند را می توان در خیابان های بزرگ یا وب سایت ها مشاهده کرد ، اما توصیه نمی شود زیرا شواهد کمی وجود دارد که نشان دهند که آنها کار می کنند و گران هستند. این موارد شامل:
سینزیولوژی کاربردی (فرآیندی مبتنی بر آزمایش عضلات)
آزمایش وگا (که شامل اندازه گیری هدایت الکترومغناطیسی در بدن است)
تجزیه و تحلیل مو

روزه داری

کاهش درد و التهاب با رژیم های ناشتا و رژیم غذایی گزارش شده است. شناخته شده است که فعالیت التهابی با محدودیت کالری یا کاهش درگیری روده کاهش می یابد ، اما نتایج ذکر شده پس از روزه داری و رژیم های بسیار محدود نیز می تواند به دلیل کاهش وزن باشد. علاوه بر این ، چنین رژیم هایی پایدار نیستند و خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه دارند. روزه داری روشی شدید و موقتی برای کنترل درد و التهاب در RA است و توصیه نمی شود. علائم با از سرگیری رژیم غذایی منظم باز می گردند ، بنابراین مزایای آن ممکن است گذرا باشد و تأثیر طولانی مدت بر فعالیت بیماری نداشته باشد.
نهادهای معتبر معمولاً پیشنهاد حذف گروه های غذایی مهم را نمی دهند زیرا این امر می تواند خطر کمبود تغذیه را افزایش دهد.

نگاهی گذرا به شیر و غذاهای لبنی

برخی پیشنهاداتی مبنی بر ارتباط غذاهای لبنی با التهاب وجود دارد ، اما شواهد متناقض است و به آزمایشات کوچک محدود می شود.
در گذشته لبنیات ممکن است التهابی در نظر گرفته شوند ، اما بررسی های اخیر شواهد این فرضیه را تایید نمی کند. مطالعات روی شیر و محصولات لبنی بیشتر به طور معمول یک اثر خنثی یا حتی مفید بر سطوح نشانگرهای التهابی را نشان می دهد و به یک اثر التهابی نامطلوب اشاره نمی کند.
تعریف دستورالعمل های غذایی خاص در افرادی که با RA زندگی می کنند دشوار است زیرا تفاوت های فردی وجود دارد. با این حال ، بر اساس داده های موجود ، محصولات لبنی می توانند نقش مهمی در یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند ، هیچ مدرکی مبنی بر حذف محصولات لبنی وجود ندارد مگر اینکه عدم تحمل یا حساسیت نشان داده شود. اگر فکر می کنید ممکن است نسبت به شیر و محصولات لبنی واکنش منفی داشته باشید ، با پزشک عمومی خود یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی درگیر مراقبت های خود مانند پرستار متخصص خود صحبت کنید.

مکمل برای عوارض جانبی دارو

برخی مکمل های تغذیه ای ممکن است توسط تیم متخصص یا پزشک عمومی تجویز شوند زیرا می توانند در جلوگیری از عوارض جانبی داروها مفید باشند.

اسید فولیک

مکمل های اسید فولیک ممکن است به جلوگیری از برخی عوارض جانبی متوترکسات ، داروی ضد روماتیسمی تعدیل کننده بیماری (cDMARD) که معمولاً در مدیریت خط اول RA استفاده می شود ، کمک کند.
دستورالعمل های انجمن روماتولوژی بریتانیا دوز معمولی 5 میلی گرم اسید فولیک را یک بار در هفته توصیه می کند ، نه در همان روز با متوترکسات (همچنین معمولاً یک بار در هفته مصرف می شود). اسید فولیک اثرات سمی را کاهش می دهد و ادامه درمان و رعایت آن را بهبود می بخشد.

کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D مواد مغذی ضروری برای سلامت و تقویت استخوان ها هستند ممکن است برای بیماران مبتلا به RA که از گلوکوکورتیکوئیدها (استروئیدها) استفاده می کنند ، تجویز شود ، که می تواند خطر از دست دادن استخوان و پوکی استخوان را کاهش دهد.
استروئیدها ممکن است به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای مدیریت بیماری در افراد مبتلا به بیماری جدید (یا بیماری ایجاد شده) برای کاهش سریع التهاب و به ویژه بهبود علائم در زمان انتظار برای تأثیر cDMARD جدید (که می تواند 2 تا 3 ماه طول بکشد ، ارائه شود)

اگرچه تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که ویتامین D ممکن است دارای اثرات ضد التهابی باشد ، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر نقش ویتامین D در شرایط التهابی مورد نیاز است ، و در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن مکمل های ویتامین D در RA وجود ندارد. صرف نظر از اثرات احتمالی بر التهاب ، توصیه می شود همه بزرگسالان مکمل روزانه حاوی 10 میکروگرم ویتامین D را در ماه های پاییز و زمستان ، زمانی که خورشید به اندازه کافی برای بدن قادر به تولید ویتامین D نیست ، مصرف کنند.

خرید ، تهیه و پخت غذا – چند نکته

آشپزی در خانه می تواند یک تجربه لذت بخش باشد و می تواند به تغذیه سالم کمک کند. با این حال ، هنگامی که حرکت محدود می شود ، فعالیت های مربوط به آشپزی از جمله خرید و آماده سازی ممکن است دشوار باشد (به عنوان مثال بلند کردن کیسه های مواد غذایی ، باز کردن کوزه ها ، خرد کردن و برش و بلند کردن قابلمه ها). برخی از نکات در زیر ذکر شده است

خريد كردن

اگر برداشتن کیسه های خرید دشوار است ، کالاهای سنگین تر را از طریق خرید آنلاین تحویل بگیرید. به این ترتیب اگر دوست دارید می توانید از سوپرمارکت دیدن کنید ، اما فقط کالاهای سبک تر بخرید.
تهیه زودهنگام لیست ها می تواند از سفرهای غیر ضروری جلوگیری کند و همچنین می تواند به شما در برنامه ریزی مسیر خود در مغازه کمک کند تا بتوانید زمان صرف شده و گردش در آن را محدود کنید.
از غذاهای مناسب برای کمک به شما در مواقع نیاز استفاده کنید ، به عنوان مثال ، غذاهای آماده مانند سبزیجات خرد شده ، پنیر رنده شده و سیب زمینی بو داده.
سبزیجات منجمد راه دیگری برای جلوگیری از خرد کردن سبزیجات تازه است. برخی مواد اولیه و غذاهای آماده را در فریزر داشته باشید تا هنگام آرتریت شما مشکل ساز نشود.

تهیه و پخت غذا

اگر پوست کندن میوه و سبزیجات دردناک است (مانند سیب زمینی ، هویج) ، آنها را کاملاً بشویید و پوست آنها را جدا نکنید – این امر همچنین به حفظ مواد مغذی مهم مانند فیبر کمک می کند.
از تجهیزات مناسب یا ابزارهای مخصوص برای کمک به شما استفاده کنید. همیشه وسایل مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه حسی دارد. وسایلی مانند بازکن قوطی برقی ، مایکروویو و مخلوط کن دستی می توانند آماده سازی و پخت غذا را آسان تر کنند.
اگر شما در حال پخت یک دستور غذا هستید ، چرا دوبار آن را آماده نکنید و آن را فریز کنید تا هنگام درد یا خستگی وعده های غذایی به راحتی در دسترس باشد. به یاد داشته باشید که ظروف و تاریخ انجماد آنها را برچسب بزنید.
به نحوه چیدمان کمدها و سطوح کاری فکر کنید تا دسترسی به وسایل راحت تر شود.

منبع: https://www.nutrition.org.uk/

نظر خود را ارسال کنید