1. خانه
 2. /
 3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
 4. /
 5. آشنایی با رژیم وگان و وگانیسم
Blog
رژیم وگان

آشنایی با رژیم وگان و وگانیسم

سبک زندگی هر کس بسته به نوع هدف خود متفاوت می باشد، سبک زندگی شامل تمام عادات غذایی و ورزشی و …. می شود، در این مقاله از مجله سلامتی طارومیس به برسی رژیم وگان خواهیم پرداخت موضوعی نو ظهور البته در ایران.

لایف استایل های بسیار زیادی وجود دارد، اما یکی از مواردی که در بالا گفته شد، یکی از عادت های مهم و سبک زندگی مهم نوع تغذیه و رژیم مناسب می باشد، قطعا میدانید مصرف غذای سالم و داشتن یک تغذیه ی مناسب چقدر می تواند در سبک زندگی و سلامتی و تندرسی ما دخیل باشد، اما گاهی اوقات ما با داشتن یک رژیم غذایی نیز میتوانیم صدمات بسیار بد و جبران ناپذیری را به سلامتی خود وارد نماییم، دو رژیم غذایی که چندین سال است در ایران آن را زیاد می شنوید وگانیسم و وجترین می باشد، که در ادامه به معرفی کامل و برسی مزایا و معایب آن ها خواهیم پرداخت.

رژیم وگان چیست؟

مزایا و معایب رژیم وگان

اگر بخواهیم خیلی ساده و کلی بیان کنیم رژیم وگان رژیمی است که در آن غذاهایی مورد مصرف قرار میگیرند که تماما گیاهی باشند، کسانی که از این رژیم را در رژیم غذایی خود انتخاب و دنبال می کنند از تمام محصولات حیوانی از جمله گوشت ، لبنیات و تخم مرغ اجتناب می کنند.

برخی افراد از خوردن عسل نیز پرهیز می کنند، برای بعضی ها ، وگان بودن یک انتخاب غذایی است ، در حالی که برای بعضی دیگر ، یک انتخاب سبک زندگی است، کسانی که سبک غذایی و رژیم غذایی وگان را دنیال میکنند شدیدا با کشتار حیوانات مخالف هستند و اصولا همین دلیل نیز یکی از دلایل روی آوردن بعضی از افراد به رژیم غذایی وگان می باشد.

حتی وگانیسم میتواند سبک زندگی افراد را نیز شامل شود، مانند عدم استفاده از لباس هایی که از چرم های حیوانی تولید شده است، به همین دلیل هنوان کردیم که وگان گاهی اوقات نیز، جدای از رژیم غذایی سبک زندگی برخی افراد نیز می باشد، بهتر است بگوییم بعلاوه تاثیرات این رژیم بر روی سلامتی، افراد به دلایل های دیگر مانند مسائل بهداشتی ، زیست محیطی و / یا اخلاقی وگان بودن را انتخاب می کنند.

چه مواد غذایی در رژیم وگان جای دارد و کدام غذاها وگان هستند؟

 • سبزیجات تازه
 • نان و ماکارونی (اما برخی حاوی محصولات حیوانی هستند)
 • میوه ها و انواع توت ها
 •  برنج ، گندم ، و سایر غلات
 •  لوبیا ، توفو و تمپه
 • شیرهای وگان (سویا ، بادام ، نخود ، مغز ، کنف و غیره)
 •  آجیل ها و غلات

اما وگان ها چه چیز هایی مصرف نمی کنند؟

 • گوشت انواع حیوانات (ماهی، مرغ)
 • انواع غذای های دریایی
 • عسل
 • کشک
 • شیر
 • ماست و فرآورده های لبنی
 • تخم مرغ
 • کره/ کره هی حیوانی
 • پنیر/ پنیر کاتیج/ پنیر ریکوتا
 • کرمین
 • برخی از شکلات ها
 • غذاهای تهیه شده از دوغ کرده دار، تخم مرغ و غیره
 • روغن های حیوانی
 • و ……

موارد بالا صرفا بخشی از مواد غذایی می باشد که وگانیسم ها مصرف نمیکنند.

سبک های مختلف تغذیه ی گیاهی:

نام رژیم شرح
نیمه گیاهخوار یا خم کن شامل تخم مرغ و لبنیات است

ممکن است شامل مقدار کمی گوشت ، مرغ ، ماهی و غذاهای دریایی باشد

پسکاتاریایی شامل تخم مرغ ، لبنیات ، ماهی و غذاهای دریایی است

شامل گوشت و مرغ نمی شود

گیاهخوار اوو شامل تخم مرغ است

شامل گوشت ، مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی و لبنیات نمی شود

گیاهخوار لاکتو شامل لبنیات است

شامل گوشت ، مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی و تخم مرغ نمی شود

گیاه خواری

(با نام مستعار گیاهخوار لاکتو-اوو)

شامل تخم مرغ و لبنیات است

شامل گوشت ، مرغ ، ماهی و غذاهای دریایی نمی شود

وگان کلیه گوشت ، مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ و لبنیات را شامل نمی شود

خواص و مضرات رژیم وگان

مواد غذایی وگانیسم

مضرات وگانیسم چیست؟ آیا در این رژیم نیز مضراتی وجود دارد؟

باید بگوییم بله، با توجهبه فراوانی مواد غذایی وگان گاهی اوقات افراد وگانیسم با پیروی اشتباه از این رژیم صدمات حدی را به خود وارد میکنند، و این صدمات ناشی از ناآگاهی این افراد می باشد.

کاهش مواد مغذی بدن در صورت پیروی از رژیم نا صحیح

وگان بودن فواید زیادی برای سلامتی دارد ، اما قطع محصولات حیوانی همچنین می تواند در رژیم غذایی شما چند شکاف غذایی بسیار بدی را ایجاد کند.

اما با مصرف مکمل های مفید در مورد خوردن غذاهای وگان غنی از آن مواد مغذی مانند جلبک دریایی ، مخمر تغذیه ای ، عدس و گردو می توانید از کمبود آهن ، ویتامین های D و B-12 ، امگا 3 ، ید و روی جلوگیری کنید.

کمبود آهن

کمبود آهن بدن در این رژیم نیز یکی از مشکلات این نوع تغذیه و رژیم می باشد که راه های مختلفی برای جبران آن نیز وجود دارد.

قطعا میدانید گوشت ، به ویژه گوشت گاو و گوسفند ، منابع غنی آهن برای گیاهخواران هستند ، اما برای وگان نیز مهم است که از غذاهای غنی از آهن استفاده کنند،  کمبود آهن می تواند منجر به خستگی و مشکلات و کاهش عملکرد مناسب مغز شود، مصرف  غلات در صبحانه سرشار از آهن ، لوبیای سویا ، لوبیای سفید و اسفناج منابع خوبی برای آهن برای گیاهخواران هستند.

برخی از گیاهخواران که به سبزیجات غنی از آهن اهمیت نمی دهند ممکن است به مکمل آهن روزانه نیاز داشته باشند، اما برای تامین هر یک مواد معدنی مورد نیاز بدن در رژیم وگان مصرف مکمل توصیه نمی شود، بهتر است با استفاده از مواد غذایی تامین کننده، مواد معدنی بدن خود را تامین نمایید.

مشکلات تغذیه ای هنگام دور بودن از خانه:

شاید به این فکر کرده باشید که تصمیم گرفته اید به یک مسافرت به یک شهر دیگر بروید یا در منزل دوستان به مهمانی بروید، در اکثر اوقات شاید دیگران به علت نا آگاهی از رژیم تغذییه ای شما اطلاعی نداشته باشند تا غذای گیاهی مناسبی برای شما فراهم کنند، حتی شاید در شهر های دیگر نیز مواد غذایی این نوع رژیم به راحتی قابل تهیه نباشد.پ

رستوران های انگشت شماری نیز پیدا خواهد شد تا منویی مناسب برای افزاد وگنیسم داشته باشند آن هم به دلیل آنکه افراد وگانیسم کمتر از افراد بدون رژیم غذایی هستند.

خواص رژیم وگان:

از موارد خواص رژیم غذایی وگان می توان به کاهش بیماری های قلبی، کاهش چشمگیر کلسترول خون و بیماری هایی مانند سرطان و بساری از بیماری های دیگر نیز میباشد.

کاهش چربی و کلسترول

رژیم وگان و وگانیسم فاقد کلسترول هستند و به طور کلی از نظر چربی اشباع کم می باشند،  در نتیجه خوردن یک رژیم وگان آسان می تواند مطابق با توصیه های داده شده مهم پزشکان تغذیه  برای کاهش خطر بیماری های مزمن عمده مانند بیماری های قلبی و سرطان باشد. غذاهای پرچرب ، که باید کم مصرف شوند ، شامل روغن ، مارگارین ، آجیل ، کره مغزها ، کره دانه ها ، آووکادو و نارگیل است.

کلسیم

کلسیم ، رکن اصلی سلامتی استحوان های بدن می باشد ، در سبزیجات تازه سبز تیره ، توفو ساخته شده با سولفات کلسیم ، شیر سویا غنی شده با کلسیم و آب پرتقال و بسیاری از غذاهای دیگر که معمولاً توسط گیاهخواران مصرف می شود ، بسیار یافت می شود، وگان ها باید غذاهایی بخورند که سرشار از کلسیم هستند و یا از مکمل های کلسیمی در وعده های غذایی خود مصرف کنند تا کلسیم مورد نیاز بدن تامین گردد.

کاهش وزن

رژیم غذایی وگان میتواند در کاهش وزن و کاهش چربی های بدن نیز بسیار مناسب باشد، غذا خوردن گیاهی اغلب با کاهش وزن همراه است. در سال 2018 در طی یک آزمایش کلینیکی محدود 16 هفته ای نشان داد که یک رژیم وگان برتر از یک رژیم غذایی کنترل (شامل پروتئین حیوانی) در بهبود وزن بدن و توده چربی است حتی  با یک بررسی جامع از شواهد منتشر شده در سال 2017 نشان داد که رژیم های گیاهی ابزاری موثر در مدیریت و پیشگیری از اضافه وزن و چاقی می باشد.

اما اگر تصمیم به کاهش وزن با رژیم وگان را دارد نیز باید تحت نظر پزشک برای کاهش وزن با این رژیم اقدام نمایید.

کاهش هزینه ها در مصرف مواد غذایی:

یکی دیگر از مزایای رزژیم غذایی وگان، کاهش هزینه های خرید مواد غذایی می باشد چرا که اغلب مواد غذایی گیاهی وگان با قیمتی به صرفه میتوان تهیه نمود و در هزینه ها نیز صرفه جویی خواهد شد، اما توجه داشته باشید در این نوع رژیم نوع کیفیت مواد غذایی گیاهی دارای اهمیت می باشد.

روغن های محبوب وگانیسم ها و برسی نقش روغن ها در رژیم وگان:

همانطور که ذکر کردیم افراد وگانیسم مواد غذایی که منشا آن حیوانات می باشند برای خود ممنوع کرده اند، مانند روغن حیوانی و یا کره حیوانی، اما چند نوع روغن مناسب برای افراد وگانیسم به صورت زیر می باشد:

 • روغن کلزا
 • روغن کنجد
 • روغن زیتون بکر و بی بو
 • روغن سبوس برنج
 • روغن زیتون بی بو

این مهم است که شما در رژیم گیاهی وگان خود از محصولات فوق العاده با کیفیت استفاده نماید تا تراز مفید بودن رژیم را کاهش ندهید،برخی نیز به علت عادت نداشتن به بوی روغن زییتون مایل هستند از روغن زیتون بی بو استفاده کنند که برای خرید روغن کنجد و خرید روغن زیتون بکر و خرید روغن زیتون بی بو میتوانید از فروشگاه آنلاین ما استفاده نمایید، طارومیس با تولید روغن های خالص حامی انواع رژیم های غذایی سالم می باشد.

تفاوت افراد وجترین با وگانیسم ها:

اگر متن بالا را تا به اینجا به دقت خوانده باشید متجه خواهید شد که افراد وگانیسم به غیر از گوشت، محصولاتی مااند عسل، شیر، ماست کره و …… به دلیل برخی تفکرات و عدم آسیب به حیوانات نیز استفاده نمیکنندف اما افراد وجترین که این ها نیز گیاه خوار می باشند مصرف شیر و فرآوردی های لبنی و یا عسل و محصولات ممنوعه که در رژیم وگان وجود دارد را مصرف می نمایند.

نتیجه گیری

رژیم های وگان محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. یک رژیم غذایی وگان می تواند مزایای سلامتی بسیاری از جمله سلامتی قلب ، کاهش وزن و کاهش خطر بیماری های مزمن را برای شما به همراه داشته باشد.

افرادی که مایل به استفاده از رژیم وگان هستند باید وعده های غذایی خود را با دقت برنامه ریزی و با پزشکات تغذیه مشاوره دریافت  کنند تا اطمینان حاصل کنند که به اندازه کافی مواد مغذی اصلی برای جلوگیری از کمبود مواد معدنی در بدن دریافت می کنند.

شما چه روغن هایی در رژیم غذایی وگان خود مصرف میکنید؟ تجربه ای درباره رژیم غذایی و سبک زندگی وگانیسم دارید؟

منابع

vegan , vrg

نظر خود را ارسال کنید