1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی
Blog
روش های تشخیص روغن زیتون تقلبی

نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی

روغن زیتون به خاطر ارزش غذایی بالایی که دارد در رژیم غذایی افراد جایگاه ویژه ای دارد و حائز اهمیت است؛ اما به دلیل گران بودن روغن زیتون خالص، گاهی روغن های تقلبی را به جای روغن زیتون اصل به فروش می رسانند. از این رو شناخت نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی اهمیت می یابد. معمولاً در هنگام فروش در بازار با اینکه فروشندگان بر روی محصولات خود بر چسب اصل می زنند، این روغن را با روغن‌های معمولی و کم‌ ارزش مثل روغن آفتابگردان و سویا مخلوط کرده و آن ها را رقیق می کنند.

حتی گاهی اوقات برای فریب مصرف کنندگان بعضی روغن های شیمیایی مثل بتاکارون و کلروفیل را با آن ترکیب می کنند. معمولا تشخیص دادن روغن زیتون های اصل و خالص با روغن های تقلبی و ترکیبی کار آسانی نیست و اگر مدتی به خرید کالاهای تقلبی ادامه دهید در واقع فقط چربی مصرف می کنید و از ارزش غذایی آن بی بهره خواهید بود. گاهی نیز برای سلامتی شما مضر خواهد بود. با توجه به موارد گفته شده و اهمیت موضوع در ادامه قصد داریم به بررسی راه ها و نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی بپردازیم:

راه ‌های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

روغن زیتون فرابکر یکی از سالم ترین چربی هاست. این روغن به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد به‌ عنوان طلای مایع در جهان شناخته می شود. تشخیص روغن های اصلی از تقلبی بسیار مهم است. روغن زیتون های موجود با غلظت و خلوصی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از روغن زیتون بکر یا ویرجین، روغن زیتون اکسترا ویرجین یا فرابکر ، روغن تصفیه شده، ترکیبی و روغن تفاله زیتون.

از بین این روغن‌ها، انواع روغن فرابکر و بکر در سلامتی افراد تاثیر به سزایی دارند و از اهمیت بیشتری برخوردارند. با وجود این همه تنوع و مارک های مختلف، نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی و اصل کمی دشوار و نیازمند مهارت است.

توجه به رنگ و مزه و بوی روغن

یک نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی توجه به رنگ و بوی آن است. روغن زیتون اصل بوی تازه میوه زیتون و یا علف می‌دهد. روغن‌هایی که بوی تند، یا کپک می دهند و یا بدون بو هستند معمولا روغن اصل نیستند. هنگام چشیدن روغن باید طعم میوه، علف و طعمی شبیه بادام داشته باشد. از ویژگی های روغن اصل طعم روغن کمی رو به تلخی، همچنین طعمی شبیه فلفل است که در پشت گلو احساس می‌شود و نیز نداشتن حالت مومی و نداشتن حالت روغنی و چرب در دهان است. رنگ روغن زیتون اصل نیز باید سبز یا زرد روشن باشد.

 

بهترین بسته بندی‌ برای نگهداری روغن زیتون

یک راه و نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی دیگر نیز توجه به بسته بندی آن است. برای نگه‌داری روغن زیتون بهترین شرایط قراردادن آن در محیط های خنک و تاریک است. همچنین نگهداری روغن در بطری‌ها با رنگ تیره باعث می شود تازگی روغن زیتون حفظ شود، علاوه بر نگهداری روغن در محیط تاریک و خنک بهتر است آن را در بطری ‌های شیشه‌‌ای نگه دارید. گاهی اوقات روغن های مرغوب را در بطری های پلاستیکی به فروش می رسانند. در صورت تهیه از این نوع روغن ها بهتر است در اسرع وقت آن را به بطری های شیشه ای انتقال بدهید.

 

تاثیر قیمت در تشخیص مرغوبیت روغن زیتون

اگر روغن زیتون از زیتون ها قبل از رسیدن کامل آن استخراج شود، میزان پلی فنول‌های سالم بیشتری خواهد داشت. اگرچه زیتون نارس روغن بسیار کم‌تری بدست می دهند اما روغن تولید شده کیفیت بالاتری خواهد داشت. معمولا این نوع روغن کمتر تولید می شود و به همین دلیل در مقایسه با سایر روغن ها قیمت بالاتری دارند. بنابراین یک نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی از اصل قیمت آن است.

روغن زیتون فرابکر از سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین نوع روغن زیتون در جهان است. چرا که مواد موجود در روغن فرابکر تمامی مزایای و مواد اثبات شده برای سلامتی بدن را دارد. طارومیس یکی از معتبر ترین برند های تولید مواد غذایی در سراسر کشور است که گارانتی اصالت آن طعم فوق العاده و کیفیت بالای آن است. تمامی روغن های طارومیس از بهترین مواد اولیه تهیه شده اند و از سطح کیفی بالایی برخوردارند.

 

روغن زیتون بکر

این روغن به کمک روش‌ های مکانیکی یا فیزیکی ساخته می شود؛ به این ترتیب که پس از مرحله شستشوی میوه زیتون و بدون انجام دادن عملیات فرآوری، روغن‌گیری از دانه زیتون صورت می‌ گیرد.

روغن زیتون بکر بخاطر عدم فرآوری در طول فرآیند روغن‌گیری است که ترکیبات مفید و منحصر به فرد زیتون را حفظ می کند. روغن زیتون بکر معمولا برای  پخت‌وپز با درجه حرارت پایین و ملایم مناسب است. سعی کنید برای حفظ مواد مغذی آن را بصورت خام در سالاد و غذاهای مختلف استفاده کنید. فرآوری روغن زیتون بکر در درجه حرارت خاصی صورت می‌گیرد، به همین دلیل در ساختار گلیسیرید روغن زیتون بکر تغییری به وجود نمی آید، از این رو برای سلامت سیستم گوارش بسیار مفید است.

به هنگام خرید روغن زیتون بکر به این نکته توجه داشته باشید که این روغن از روغن‌ های زیتون بودار است و طعم و بوی زیتون کاملا از آن دریافت می شود. در زمان خرید با توجه به نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی خرید کنید. روغن زیتون بکر به خاطر نوع فرآوری آن فواید بسیاری دارد. استفاده مداوم روغن زیتون بکر در کاهش وزن تاثیر به سزایی دارد. این روغن زیتون در رژیم غذایی افرادی که به فکر لاغری و تناسب اندام هستند جایگاه ویژه ای دارد.

 

روغن زیتون فرا بکر

روغن زیتون فوق بکر یا فرابکر، با کیفیت ترین نوع روغن زیتون است این روغن زیتون تصفیه نشده است. فرآیند استخراج روغن زیتون فرا بکر طوری صورت می گیرد که طعم واقعی زیتون حفظ شود، به همین دلیل ویتامین ها و مواد مغذی و معدنی زیتون در این روغن فراوان است. میزان اولئیک اسید روغن زیتون فرابکر نسبت به سایر روغن ها کمتر است ؛اولئیک اسید آن کمتر از 1 درصد است. این روغن به رنگ سبز طلایی بوده و عطر و طعم آن متفاوت است. پایان طعم آن تندی ملایمی شبیه به فلفل دارد. روغن فرا بکر معمولاً برای تهیه سس ها و غذاهای سرد انتخاب مناسبی است.

روغن زیتون فرابکر از سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین نوع روغن زیتون در جهان است. چرا که مواد موجود در روغن فرابکر تمامی مزایای و مواد اثبات شده برای سلامتی بدن را دارد. از مزایای خرید روغن زیتون فرابکر  شامل سلامت قلب، کاهش فشار خون، کاهش کلسترول بد و امگا ۹ است.

 

تفاوت روغن زیتون بکر و روغن زیتون فرا بکر

تفاوت این روغن ها در میزان اولئیک اسید است؛ در روغن زیتون بکر میزان اولئیک اسید نسبت به فرابکر بیشتری است. روغن زیتون بکر از نظر طعم نسبت به روغن زیتون فرابکر مزه ملایم تری دارد. باید توجه داشت که روغن زیتون بکر کمیاب بوده و به سختی یافت می شود از این رو نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی از اصل آن بسیار اهمیت دارد.

تفاوت دیگر روغن زیتون فرابکر یا بودار با روغن زیتون تصفیه شده یا بی بو در خواص و کیفیت آن ها است. فرآیند تهیه روغن زیتون فرابکر بگونه ای است که طعم واقعی زیتون در آن حفظ می‌شود و سطح اسیدیته کمتری نسبت به سایر روغن زیتون ها دارد. همچنین اکثر ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی موجود در زیتون بدلیل فرایند روغن گیری یا پرس سرد در روغن زیتون فرابکر حفظ میشود. روغن زیتون پس از تصفیه شدن، طعم، بو، رنگ و در کل چهل درصد از خواص و ویژگی های خود را از دست می‌دهد. مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهاب روغن زیتون در فرآیند تصفیه شدن همه از بین می روند.

 

 

فرق دیگر روغن زیتون بی بو یا تصفیه شده با روغن فرابکر در نوع روغن گیری آن ها است. در تهیه روغن زیتون تصفیه شده برای به دست آوردن بیشترین میزان روغن، در فرآیند روغن‌گیری از مواد شیمیایی و گرما استفاده می‌شود که نه تنها باعث از بین رفتن خواص زیتون می‌شود؛ بلکه مواد شیمیایی افزوده شده می تواند روغن زیتون تصفیه شده را به ماده مضر برای سلامتی تبدیل کند. اگر مایل به خرید روغن زیتون خالص بدون واسطه هستید می توانید به سایت معتبر خرید روغن زیتون از برند طارومیس مراجعه کنید.همچنین می توانید برای تهیه روغن زیتون عمده اصل با ما تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

فروشگاه طارومیس بهترین فروشگاه برای خرید روغن زیتون بی بو، بکر، فرابکر، تصفیه شده و انواع روغن های زیتون با بهترین کیفیت است؛ چرا که طارومیس با بیش از ۶۰ سال سابقه در زمینه صنعت تولید مواد غذایی همواره بهترین ها را برای مردم عزیز کشورمان تولید کرده است. در این مقاله سعی شد نحوه تشخیص روغن زیتون تقلبی و ویژگی های انواع روغن زیتون بیان شود تا مشتریان گرامی در زمان خرید محصولات باکیفیت دچار اشتباه نشوند.​

نظر خود را ارسال کنید