1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. آشنایی با روغن پومیس و مضرات آن
Blog
مضرات روغن پومیس

آشنایی با روغن پومیس و مضرات آن

آیا واژه روغن پومیس را شنیده اید؟ همگی با خواص روغن زیتون این نعمت خدادادی سرشار از خاصیت آشنایی داریم، و چندین دهه می باشد که روغن زیتون یکی از اسای ترین اقلام سبد خرید خانوار می باشد و میدانیم که روغن زیتون سرشار از آنی اکسیدان و چربی های غیر اشباع است که برای سلامتی بسیار مفید می باشد، و در حال حاضر درصد قابل توجهی از هر سبد غذایی را به خود اختصاص داده است، پس همراه ما در این مقاله باشید که شاید تا به الان روغنی را مصرف میکردید که دارای هیچ خواصی نبوده بلکه دارای مضرات فراوانی بوده است.

اما در این مقاله میخواهیم با یکی از خطرناک ترین روغن زیتون های جهان که به عنوان روغن طبیعی نیز به فروش می رود نکات و مطالبی را ذکر کنیم.

روغن زیتون پومیس چیست؟

شاید برای اولین بار است که می شنوید، یا این روغن را به نامهای روغن تفاله ی زیتون هم شنیده باشید اما باید بگوییم، روغن زیتون پومیس روغنی است که از تفاله ی زیتون به دست می آید، بله درست خواندید از تفاله ی زیتون! این خود گویای همه ی ماجراست، روغن تفاله ای که میتواند شما را به انواع بیماری ها از جمله سرطان دچار کند.

اما واقعیت چیست ؟ واردات روغن زیتون پومیس به صورت قاچاق انجام می شود و ورود قانونی آن ممنوع می باشد، تنها به دلیل بیماری زا بودن آن می باشد، اما گاها دیده می شود که به صورت غیر قانونی وارد شده است، به به دلیل قیمت پایین آن گاها به مشتریان در فروشگاه های غیر معتبر بدون اطلاع قبلی مشتری، به آن ها فروخته می شود.

به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در برسی به عمل آمده از روغن زیتون پومیس به شرح زیر می باشد:

بدترین نوع روغن زیتون پومیس (pomace)  است، این روغن از نظر متخصصین روغن زیتون از ارزش پایینتری برخوردار می باشد.  روغن های پومیس، روغن خوراکی محسوب نمی شود و در تمامی کشورها به مصرف صنعتی می رسد و معمولا برای برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. با اینحال ترکیب اسیدهای چرب این روغن کاملا مشابه با روغن زیتون بوده و با توجه به بالا بودن نقطه دود آن، متاسفانه برخی سودجویان آن را به اسم روغن زیتون خوراکی به فروش  می رسانند و در برخی از کشورها از آن جهت روغن پخت و پز در رستورانها و منازل استفاده می شود، درحالی که همان حلال های هگزان موجود در روغن، ممکن است موجب بروز سرطان شود و سلامتی مصرف کنندگان را تهدید می کند.

 

در ویدئوی زیر مهندس چراغی به صورت خلاصه از مضرات این روغن توضیحاتی را ارائه می دهد:

جالب است بدانید هیچ مجموعه ای قادر به تولید این گونه روغن نمی باشد، و اگر روغن زیتون پومیس در سطح کشور به صورت غیر قانونی می باشند، اکثرا این روغن ها از کشور های اسپانیا و ایتالیا به کشور وارد و توزیع می شوند، روغن پومیس در برابر پالم چندین برابر خطرناک تر می باشد، پس جدی گرفتن آن به شدت توصیه می شود، تفاله ی میوه زیتون در کشور ما به عنوان غذای دام مورد استفاده قرار میگیرد.

اما اجازه دهید یک ویدئویی دیگر را برسی کنیم که خالی از لطف نیست:

نکته ای که قابل توجه است این است که روغن زیتون پومیس مصرف صنعتی دارد، و تحت هیچ شرایط مصرف خوراکی آن مجاز و قابل توصیه نیست.

نکات مهم:

حتما هنگام خرید روغن زیتون به روی بطری و مشخصات آن دقت نمایید، بهتر است روغن زیتونی را از فروشگاه های معتبر مانند طارومیس تهیه نمایید.

روغن زیتون پومیس دارای عطر و بوی به شدت کمی می باشد که این خود یکی از نشانه های روغن زیتون پومیس می باشد، البته رنگ و عطر نیز قابل تقلب می باشد.

حتی با افزودن و یا ترکیب روغن زیتون با روغن زیتون پومیس نیز از خطرات آن نه تنها کم نمی کند بلکه خواص روغن زیتونی ترکیب شده با آن را نیز از بین می برد.

در اکثر روغن های وارداتی از سوی کشور های دیگر اگر روغن پومیس باشد، در روی بطری آن درج شده است، با این حال تقلب نیز وجود دارد.

تقریبا هیچ راهی برای تشخیص روغن پومیس از روغن زیتون وجود ندارد و صرفا توسط آزمایشگاه تشخیص اصل بودن روغن مورد تایید است.

با این تفاسیر به جمله ی معرف همیشگی خواهیم رسید که هیچ ارزانی بی علت نیست و سود جویان به فکر سلامتی کسی نیستند، پس بهتر است با سلامتی خود معامله نکنیم و توصیه پزشکان و کارشناسان را جدی بگیریم، روغن پومیس از هر نوع روغنی خطرناک تر می باشد و در بالا نیز ذکر کردیم روغن پالم در برابر پومیس از خطر کمتری برخوردار است، پس از خرید و مصرف این نوع روغن حتما خودداری شود، گرچه میدانیم این روغن علاوه بر ممنوع بودن خرید و فروش و مصرف آن در بازار هایی گاها یافت می شود که این مسئله کاملا غیر قانونی می باشد.

همانطور که گفته شد روغن زیتون فله پومیس برای مصارف صنعتی مانند تولید صابون و کرم و موارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرد، شما میتوانید در طارومیس برای تهیه روغن زیتون عمده و برای خرید روغن زیتون صنعتی اقدام به خرید نمایید، برای تهیه ی و خرید روغن انواع روغن های خوراکی و روغن زیتون فرابکر میتوانید از طریق فروشگاه طارومیس اقدام نمایید.

به طارومیس برای انتخاب و خرید انواع روغن های خوارکی به صورت عمده و جزئی اعتماد نمایید، طارومیس طبق استاندارد های بین المللی و زیر نظر متخصصین به فعالت در حوزه مواد غذایی می پردازد.

منابع:

iums

iribnews

نظر خود را ارسال کنید