1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. روغن پالم چیست و آشنایی با مضرات آن
Blog
روغن پالم چیست

روغن پالم چیست و آشنایی با مضرات آن

بدون شک سلامتی نعمتی است ستودنی و نمیتوان آن را نادیده گرفت، مصرف مواد غذایی ناسالم اثرات بسیار بدی را به همراه دارد، و یا نداشتن تغذیه ی مناسب تبعات بدی را به همراه دارد، گاها بدون اطلاع از روغن ها و مواد غذایی در زندگی روزمره استفاده میکنیم که از مضرات آن ها اطلاعاتی نداریم و این خود باعث آسیب رساندن ناخواسته به سلامتی می شود.

یکی از روغن هایی که در اینترنت خبر های متفاوتی از آن وجود دارد و مصرف آن در میان خانواده های ایرانی نیز در حال افزایش است روغن پالم است.

خبر ها و تحقیقات نشان دهنده ی این است که افزایش مصرف روغن پالم روند صعودی دارد، گزارش ها و مقالات ضد و نقیضی درباره سالم یا ناسالم بودن این روغن وجود دارد، اما امروز در مجله سلامتی طارومیس که یکی از معتبر ترین مرجع نقد و برسی روغن های خوراکی و آرایشی بهداشتی می باشد میخواهیم با روغن پالم آشنا و با مضرات و فواید آن آشنا شویم.

روغن پالم چیست؟

روغن پالم یک نوع روغن گیاهی می باشد که از میوه درخت نخل به وجود می آید و بیشترین صادرات و واردات در کشور های مختلف دنیا را از آن خود کرده است، روغن پالم یکی از محبوب ترین (شما بخوانید پر مصرف ترین) روغن های جهان است که در 50٪ مواد غذایی وجود دارد

روغن پالم از دو روش مرسوم به دست می آید:

  • از میوه پالم
  • از هسته پالم

میوه روغن پالم

خواص و مضرات روغن پالم:

میدانیم که هر روغن خوراکی و مصرفی خواص و مضرات خود را دارد، شما نمیتوانید هیچ روغن را پیدا کنید که مضرات خود را نداشته باشد، به همین دلیل در مصرف روغن ها، نوع مصرف و اندازه مصرف آن ها تاثیر زیادی بر سلامتی دارد.

اولین و مهم ترین خاصیت روغن پالم نداشتن اسید چرب ترانس

روغن پالم فاقد اسید چرب ترانس می باشد، میدانیم که اسید های چرب ترانس جه پیامد های منفی برای سلامتی دارد و همواره توسط پزشکان توصیه شده است به دلیل بروز بیماری های قلبی و عروقی از مصرف اسید های چرب ترانس و همچینی مواد غذایی که در آن اسید های چرب ترانس وجود دارند خودداری کرد.

فواید روغن پالم:

ویتامین A:

روغن پالم غنی از ویتامین A  می باشد، ویتامین A نقش بسیار مهمی در سلامتی انسان دارد.

روغن نخل غنی از ویتامین K:

ویتامین K یکی از مهمترین ویتامینهای محلول در چربی است که بدن به آن نیاز دارد. سلامت استخوان را تقویت می کند و همچنین به عنوان یک ماده منعقد کننده خون عمل می کند. روغن هسته خرما حاوی مقادیر زیادی ویتامین K است و از این رو برای استفاده روزانه توصیه می شود.

اما آشنایی با خطرات روغن پالم:

سرشار از چربی‌های اشباع:

روغن پالم دارای مقدار زیادی چربی های اشباع شده است، که با سلامتی شما رابطه مستقیم دارد و میتواند سلامتی را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهد، چربی های اشباع شده عامل اصلی و اسباب افزایس سطح کلسترول می باشد.

چربی اشباع بالا:

بیش از نیمی از چربی های روغن پالم اشباع شده است ، در حالی که روغن هایی مانند روغن بادام ، فندق ، کانولا و دانه کتان فقط 7 درصد اشباع شده اند، اما به خاطر داشته باشید که اگرچه این ماده 52 درصد چربی اشباع است ، اما هنوز مضرات این روغن کمتر از روغن نارگیل است که بیش از 90 درصد چربی اشباع دارد.

سایر خطرات:

اگرچه تمام روغن پالم سرشار از چربی اشباع است ، روغن پالم اکسید شده حتی خطرات سلامتی بیشتری را به همراه دارد. اکسیداسیون در حین فرآوری برای استفاده در آشپزی رخ می دهد و سمومی تولید می کند که بر قلب ، کبد ، کلیه ها و ریه ها تأثیر منفی می گذارد.

روغن پالم که از قسمت گوشتی میوه نخل ساخته شده است ، حاوی 52 درصد اسیدهای چرب اشباع خطرناک برای سلامت قلب و عروق است.

روغن پالم سرطان زاست؟

گزارشات و مقالات متعددی مبنی بر اینه روغن پالم سرطان زا می باشد یا خیر، اما بر اساس گزارش و تحقیقات در یک بیانیه توسط سازمان اتخادیه اروپا EFSA آمده است که روغن پالم در هنگام فرآیند تصفیه به دمای بالاتر از 200 درجه سانتیگراد می رسد ، استر اسید چرب گلیسیدیل (GE) تولید می کند. دونالد سیاهان ، کارشناس ارشد مواد غذایی در انستیتوی تحقیقات روغن پالم اندونزی ، می گوید گرچه سرطان زا بودن اثبات شده است ، اما هنوز هم ممنوعیت روغن پالم را توجیه نمی کند.

یک نکته ی بسیار مهم درباره روغن پالم:

روغن پالم ممکن است برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی را در برخی افراد افزایش دهد. گرم شدن مجدد مکرر روغن ممکن است ظرفیت آنتی اکسیدانی آن را کاهش داده و به توسعه بیماری های قلبی کمک کند.

روغن پالم  در چه محصولاتی وجود دارد؟

روغن پالم تقریباً در همه موارد وجود دارد – تقریباً در حدود 50٪ محصولات بسته بندی شده ای است که در مغازه ها و فروشگاه ها پیدا می کنیم، مواد غذایی مانند پیتزا، دونات و شکلات گرفته تا سس ها، و حتی در کلاهایی نظیر شامپو ، خمیر دندان و رژ لب و شوینده ها وجود دارد.

جدول ارزش غذایی روغن پالم  در یک وعده یک قاشق غذاخوری:

کالری :120 گرم
پروتئین :0 گرم
چربی :14 گرم
کربوهیدرات ها :0 گرم
فیبر :0 گرم

چرا در تولید مواد غذایی های مختلف از روغن پالم استفاده میشود؟

بعد تحقیقات بسیار تنها به یک دلیل یکسان برخوردیم و آن هم این است، روغن پالم ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهد، تولید کنندگان و کارخانجات مواد غذایی روغن پالم را انتخاب می کنند به دلیل آنکه  دارای کیفیت متمایزی می باشد ، و به هیدروژناسیون بسیار کمی نیاز دارد یا اساساً به آن هم احتیاج ندارد و ماندگاری محصولات خوراکی را طولانی می کند البته در مقایسه با روغن های اشباع نشده که اغلب یا قیمت بازار بالاتری دارند یا نیاز به فرآوری اضافی تری دارند.

تاثیر روغن پالم بر محیط زیست انسان و حیوانات:

جنگل زدایی بی رویه

به دلیل روی آوردن بسیاری از کشور های برای تولید این روغن باعث شده که بسیاری از جنگل های دنیا کم کم رو به نابودی برود، روغن پالم با تخریب جنگل های بارانی با ارزش جهان ارتباط مستقیم دارد. توسعه مزارع نخل جدید ، همراه با اشتیاق مالکان که مزارع خود را برای تأمین تقاضای روزافزون روغن پالم گسترش می دهد، رو به افزایش است، و حتی این مورد زندگی حیوانات را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

چه کشورهایی در تولید روغن پالم پیشتاز هستند؟

اندونزی یکی از بزرگترین تولید کنندگان روغن پالم است و پس از آن مالزی در رده ی دوم قرار گرفته است تقریبا بیش از 84٪ تولید روغن پالم جهان را این دو کشور تشکیل می دهند، اما اخیراً افزایش تولید روغن نخل در آمریکای جنوبی از طریق کلمبیا ، اکوادور و گواتمالا افزایش یافته است.

کشور های تولید کننده روغن پالم

کشورتولید به تن
اندونزی27،782،004
مالزی19،216،459
تایلند1،970،000
کلمبیا1،040،835
نیجریه880،000
پاپوآ گینه نو500000
اکوادور495000
هندوراس425،000
گواتمالا410،000
ساحل عاج395،800

معرفی روغن های خوراکی جایگزین روغن پالم:

شاید درباره مصرف روغن پالم دچار تردید شده اید، همچنان گزارش های ضد و نقیض شاید شما را دچار سردرگمی کنند، اما ما به عنوان یک کسب و کار تخصصی روغن های خوارکی به شما توصیه میکنیم از روغن های جایگزینی که مصرف آن ها بی تردید برای شما مضر نخواهد بود بلکه به سلامت بدن شما کمک بسیاری می کند، اما جایگزین های مناسب برای روغن پالم روغن کنجد و روغن زیتون بکر می باشد، میتوانید برای خرید روغن کنجد ،خرید روغن زیتون بکر و خرید روغن زیتون فرابکر از فروشگاه طارومیس اقدام نمایید.

منابع:

lybrate

healthyeating

نظر خود را ارسال کنید