1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. خواص روغن ذرت و بهترین جایگزین های آن
Blog
مهم ترین فواید روغن ذرت

خواص روغن ذرت و بهترین جایگزین های آن

روغن ذرت یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین روغن های گیاهی است که به طور گسترده برای پخت و پز و سرخ کردن مواد غذایی در اشپزخانه ها استفاده می شود.این روغن مزه و بوی نسبتا متعادل و ملایمی دارد،همچنین با توجه به ارزش غذایی این روغن استفاده از ان در صنایع اشپزی بسیار مناسب می باشد.
در این مقاله این روغن را مورد بررسی قرار می دهیم

ارزش غذایی روغن ذرت

 

کالری122کلسترول0
چربی کل14 گرمسدیم0
چربی های اشباع شده1.8 گرمکربوهیدرات کل0
چربی های چند غیر اشباع7 گرمفیبر رژیمی0
چربی های اشباع نشده تک3.8 گرمشکر0
پروتئین0ویتامین A0
ویتامین C0کلسیم0
ویتامین D0اهن0
ویتامین B-60ویتامین B-120
منیزیم0

همانطور که می دانید ویتامین E برای سلامتی ما بسیار مفید و ضروری می باشد.ویتامین E یک انتی اکسیدان است که در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها مانند پیری زودرس و بیماری های قلبی کمک می کند.جالب است بدانید روغن ذرت حاوی ویتامین E می باشد پس مصرف این روغن می تواند در جلوگیری از بروز بیماری ها مفید باشد.
روغن ذرت حاوی مقادیر زیادی امگا 6 هست نکته ی مهم در این موضوع این است که مقادیر امگا 6 و امگا 3 در بدن باید در حالت تعادل و نسبتی مشخص باشد به همین دلیل مصرف زیاد روغن ذرت مضر است و باعث التهاب در بدن می شود.
کاربرد های روغن ذرت
روغن ذرت برای پخت و پز،تفت دادن،سرخ کردن سطحی و سرخ کردن عمیق استفاده می شود.نقطه دود یا همان دمای مقاومت این روغن 232 درجه ی سانتیگراد است همین موضوع سبب می شود تا این روغن در آشپزی یک روغن همه کاره باشد.
روغن ذرت علاوه بر اشپزی در صنعت لوازم ارایشی و بهداشتی به کار می رود برای مثال در برخی از صابون ها از روغن ذرت استفاده می شود.
همچنین از این روغن در دیگر صنایع هم استفاده می شود برای مثال می توان به استفاده از این روغن در تهیه ی جوهر،نیتروگلیسرین و رنگ ها اشاره کرد همچنین این روغن به عنوان روان کننده در صنایع مکانیکی هم استفاده می شود.
البته این موضوع که این روغن در صنعت استفاده می شود دلیلی بر مضر بودن ان نیست روغن ذرت یک روغن کاملا تایید شده توسط سازمان های جهانی است.

فواید روغن ذرت:

مهم ترین خواص روغن ذرت

1-تقویت قلب

روغن های مصرفی شامل اسیدهای چرب اشباع شده،اشباع نشده تک و چند غیراشباع هستند تحقیقات علمی اثبات کرده است که اسیدهای چرب اشباع نشده تک و چند غیراشباع برای سلامتی ما مفید هستند و باید مصرف اسیدهای چرب اشباع را محدود کرد.
روغن ذرت حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده تک و چند غیراشباع است همچنین اسید چرب اشباع در این روغن بسیار کم است همین موضوع سبب کاهش کلسترول و تقویت قلب می شود.

2-سبب کاهش کلسترول می شود

روغن ذرت دارای فیتواسترول است که این ماده باعث می شود جذب کلسترول بد در بدن کاهش یابد حتی می گویند که این روغن از روغن زیتون هم در زمینه کاهش کلسترول مفیدتر است.

3-کاهش فشار خون

همانطور که بیان شد رژیم غذایی شامل اسیدهای چرب اشباع نشده برای ما مفید هستند این اسیدهای چرب می توانند فشار خون ما را تا مقداری کاهش دهند

4-سلامت پوست و مو

وجود ویتامین E و اسید لینولئیک در هر ماده ی غذایی برای پوست و مو مفید است روغن ذرت هم از این قاعده مستثنی نیست.هم مصرف خوراکی روغن ذرت برای سلامت پوست و مو مفید است و هم ماساژ پوست یا مالیدن روغن به مو سبب شادابی این دو عضو بدن می شود.

مضرات روغن ذرت

همانطور که گفته شد نسبت امگا 6 و امگا 3 در بدن باید رعایت شود.در واقع این نسبت به مقدار چهار به یک می باشد ولی مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی امگا 6 این نسبت را بهم ریخته و باعث مشکلات در سلامت می شود بهتر است در کنار مصرف مواد غذایی حاوی امگا 6 مواد غذایی که سرشار از امگا 3 هستند را هم مصرف کنید یکی از بهترین منابع امگا 3 ماهی است.از مضرات افزایش بیش از اندازه امگا 6 می توان به چاقی و بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد.
نکته ی دیگر این است بعضا ذرت و روغن ان در افرادی سبب الرژی و حساسیت می شود پس در مصرف ان باید مراقب بود.
این نکته را هم باید در نظر گرفت اکثر ذرت های موجود تراریخته هستند و روغن هایی که از این دانه ها بدست می ایند هم تراریخته می باشند.بحث های زیادی پیرامون محصولات تراریخته وجود دارد عده ای بیان می کنند که محصولات تراریخته سرطان زا هستند و باعث تجمع موارد شیمیایی مضر در بدن می شوند اما برخی از تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که این مواد بی ضرر هستند به طور کل سالم یا ناسالم بودن مواد غذایی تراریخته به طور دقیق مشخص نیست پس بهتر است از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنید.
با اینکه روغن ذرت یک روغن بسیار پرطرفدار و محبوب است و فوایدی هم برای بدن دارد با این حال گزینه های بسیار بهتری برای این روغن وجود دارد.

روغن ذرت یک روغن بسیار تصفیه شده

روغن ذرت محصولی کاملا تصفیه شده است. باید فرآیند گسترده ای را طی کند تا از ذرت استخراج شود و خوراکی شود. این فرآیند باعث می شود که روغن ذرت اکسید شود – به این معنی که در سطح مولکولی شروع به از دست دادن الکترون می کند و ناپایدار می شود. سطح بالای ترکیبات اکسید شده در بدن می تواند خطر ابتلا به بیماری های خاص را افزایش دهد. در واقع ، بتا-سیتوسترول موجود در روغن ذرت با گرم شدن در مدت طولانی ، مانند سرخ کردن طولانی مدت ، اکسید می شود. با این حال ، آنتی اکسیدان ویتامین E به کند شدن این روند کمک می کند. گرم شدن روغن ذرت همچنین باعث تولید ضد آکریل آمید ، یک ترکیب بسیار واکنشی می شود که با مشکلات عملکرد عصب ، هورمون و عضله مرتبط است. آکریل آمید توسط آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان به عنوان یک ماده سرطان زا بالقوه طبقه بندی شده است.

نحوه تولید روغن ذرت

ذرت یک ماده غذایی روغنی طبیعی نیست. بنابراین ، باید فرآیند گسترده ای برای استخراج روغن طی شود. ابتدا هسته ها باید فشرده شوند تا روغن جدا شود. سپس از طریق یک سری فرآیندهای شیمیایی ناخالصی،بو و طعم نامطلوب روغن را از بین می رود .این فرایند ها بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را از بین می برند و حتی ممکن است مواد مضر را به روغن وارد کنند.
استخراج به وسیله ی هگزان-ذرت با محلول حاوی ماده شیمیایی به نام هگزان شسته می شود که باعث آزاد شدن روغن می شود. نشان داده شده است که هگزان بر سیستم عصبی در انسان و حیوانات تأثیر منفی می گذارد.
از بین بردن بو-بوها و مزه های نامطلوب همراه با برخی ترکیبات سالم از روغن پاک می شود. به این دلیل که بو و طعم روغن ذرت آن را برای پختن غذا نامناسب می کند.
زمستان گذرانی-موم ها و چربی های اشباع شده (جامد) از روغن خارج می شوند تا در روغن دمای پایین مایع بماند. بدون زمستان گذرانی ، بسیاری از روغن های گیاهی در دمای سرد جامد می شوند.

جایگزین های روغن ذرت:

1-روغن آفتابگردان

با توجه به اینکه روغن آقتابگردان بسیار پرطرفدار است و فواید بیشتر و مضرات کمتری نسبت به روغن ذرت دارد،می تواند یک جایگزین مناسب برای روغن ذرت باشد همچنین این روغن نقطه ی دود 232 درجه ی سانتی گراد دارد که مساوی با روغن ذرت است پس خرید روغن آفتابگردان ارگانیک برای پختن و سرخ کردن هرگونه غذایی مناسب است.

2-روغن کلزا(کانولا)

از دیگر رقیبان روغن ذرت می توان روغن کانولا را نام برد.روغن کانولا یک روغن پر استفاده در اشپزخانه ها است.این روغن با طعم و بوی خنثی و همچنین نقطه ی دود 220 درجه ی سانتیگراد بسیار مناسب طبخ و سرخ کردن غذا است همچنین این روغن مزایایی از جمله کاهش کلسترول خون دارد در نتیجه خرید روغن کلزا طبیعی بسیار مناسب تر از روغن ذرت است.

3-روغن کنجد

تقریبا کمتر کسی وجود دارد که روغن کنجد را نشناسد و با فواید ان اشنا نباشد.مصرف روغن کنجد برای قلب و عروق،جلوگیری از پیری زودرس،یبوست،ارتروز و بسیاری از دیگر بیماری ها مفید است.همین موضوع سبب می شود روغن کنجد را بسیار با ارزش بدانیم.نقطه ی دود 232 درجه ی سانتیگراد این روغن را به اچار فرانسه ی اشپزخانه ی شما تبدیل می کند پس در خرید روغن کنجد مرغوب از طارومیس تعلل نکنید.

در ویدیو ی زیر با روغن ذرت بیشتر اشنا می شوید:

سخن پایانی

روغن ذرت با اینکه دارای فیتواسترول و ویتامین E می باشد و مقاومت بالایی در مقابل حرارت دارد و می توان از ان برای پخت و پز و دیگر اهداف اشپزی استفاده کرد،اما به دلیل نسبت زیاد امگا 6 به امگا 3 در این روغن مصرف بیش از اندازه ی این روغن سبب مشکلاتی در سلامتی می شود ما به شما پیشنهاد می کنیم از روغن هایی که به عنوان جایگزین نام برده شده است استفاده کنید

منابع:healthline

youtube

نظر خود را ارسال کنید