1. خانه
  2. /
  3. راهنمای خرید روغن های خوراکی
  4. /
  5. 8 نوع از بهترین روغن های خوراکی مناسب...
Blog
روغن های خوراکی سالم

8 نوع از بهترین روغن های خوراکی مناسب پخت و پز

یکی از دغدغه های خریداران روغن های خوراکی این است که کدام روغن مناسب خانواده انها است.حقیقت این است که به راحتی نمیشود به این سوال پاسخ داد،موارد زیادی در این موضوع دخیل هستند که ما در این مقاله از طارومیس به طور جامع معیارهای انتخاب روغن مناسب را توضیح می دهیم،همچنین 8 نوع از بهترین روغن های خوراکی سالم مناسب پخت و پز را به شما معرفی میکنیم.

معیارهای انتخاب روغن های خوراکی سالم

در انتخاب روغن های خوراکی سالم باید چند مورد را در نظر گرفت ، از جمله نقطه دود ، روش پخت ، طعم و ارزش غذایی ان.
نقطه دود:دمایی است که در آن چربی شروع به تجزیه و اکسید شدن می کند. برای اینکه طعم غذای شما خراب نشود، از روغن نباید بالاتر از نقطه دود ان استفاده شود. آن روغن هایی که دارای نقاط دود بیشتری هستند برای تفت دادن ، پخت و پز و سرخ کردن استفاده می شوند. ان روغن هایی که نقطه دود کمتری دارند به عنوان سس در غذا طعم خوبی ایجاد می کنند.
طعم و مزه نیز در انتخاب شما نقش دارد ، زیرا عطر و طعم برخی از آنها بهتر از بقیه ی روغن ها است.

از نظر ارزش غذایی،لازم به یادآوری است که روغن ها یک چربی غنی از کالری هستند. بسیاری از آنها از چربی اشباع نشده “خوب” زیادی برخوردار هستند ، اما برخی از آنها دارای مقدار قابل توجهی چربی اشباع “بد” هستند. صرف نظر از اینکه از چه روغنی استفاده می کنید ، توجه به مقدار استفاده ان مهم است باید از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کنید و کالری و چربی را در حد معقولی نگه دارید.برای یک وعده غذایی،یک قاشق غذاخوری روغن مناسب است و استفاده از 2-3 قاشق غذاخوری در یک دستور غذایی که برای چهار نفر تهیه می شود ایده آل است.

نکته دیگری که هنگام تهیه روغن های خوراکی متوجه آن می شوید این است که قیمت در بین برند ها و انواع روغن ها متفاوت است.روغن گران تر همیشه به معنای کیفیت بالاتر نیست. برخی روغن های خوراکی مانند روغن آووکادو یا روغن بادام زمینی گران ترند زیرا در مقادیر کمتری تولید می شوند و یافتن آنها دشوارتر است. اما اگر می خواهید یک بطری روغن زیتون تهیه کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ابتدا یک روغن زیتونی را انتخاب کنید که در یک بطری تیره باشد،چون از خشکی ناشی از گرما یا نور جلوگیری می کند. یک روغن زیتون با کیفیت نیز طعمی مانند زیتون تازه با کمی تلخی فلفلی خواهد داشت. اگر مزه آن ترش یا بوی تعفن داشته باشد ، کیفیت پایینی دارد یا فاسد شده است. سرانجام ، مهر تأیید خاصی وجود دارد که می توانید روی بطری های روغن زیتون جستجو کنید.و در اخر مهر استاندارد که به این معنی است که روغن زیتون از نظر خلوص و کیفیت تأیید شده است.

حالا که با معیار های انتخاب روغن های خوراکی سالم اشنا شدید به معرفی هشت نوع از روغن هایی که مناسب پخت و پز و سرخ کردن هستند می پردازیم

روغن آووکادو

روغن های خوراکی سالم
این روغن محبوب یکی از بالاترین نقاط دود را در میان دیگر روغن ها دارد که در حدود 520 درجه فارنهایت (F) یا 270 درجه سانتی گراد است. این امر آن را برای یک روغن همه منظوره جهت پخت و پز با حرارت بسیار بالا ایده آل می کند.متخصصین تغذیه و آشپزی بیان می کنند که نباید انتظار داشته باشید که فقط با استفاده از روغن از مزایای خوردن آووکادو بهره مند شوید. با این حال، این روغن انتخابی مناسب در جهت تهیه برنج سرخ شده یا سیب زمینی سرخ کرده است.

روغن دانه آفتابگردان

روغن های خوراکی سالم
این روغن از دانه های آفتابگردان ریز تهیه شده است. با نقطه دود 450 درجه فارنهایت یا 232 درجه سانتی گراد و عطر و طعم مغذی ، اغلب برای سرخ کردن،سرخ کردن عمیق و پخت استفاده می شود. انواع مختلفی از روغن دانه آفتابگردان وجود دارد و برخی از آنها از نظر چربی های اشباع نشده تک از دیگران بیشتر هستند. روغن های آفتابگردان اولئیک بالا سودمندترین چربی های اشباع نشده را دارند و تحقیقات نشان داده است که با جایگزینی این نوع روغن به جای چربی های اشباع شده در رژیم غذایی ، می توان میزان کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید را کاهش داد.متخصصین تغذیه اعلام کرده اند که روغن آفتابگردان دارای مقادیر زیادی ویتامین E است که باعث سلامت پوست می شود.این روغن دارای نقطه دود زیاد است پس از ان برای پختن غذاهای مختلف استفاده کنید.طارومیس روغن آفتابگردان را به روش پرس سرد و با دستگاه های پیشرفته تولید می کند،شما می توانید با خرید روغن آفتابگردان عطر و عطم دلنشین این روغن را به سفره خود ببرید.

روغن نارگیل

روغن های خوراکی سالم
ایا استفاده از روغن نارگیل مضر است یا استفاده از آن در حد متوسط مفید است؟ نکته ی اصلی این موضوع به دلیل مقدار بالای چربی اشباع آن است. برخلاف سایر روغنهای گیاهی،روغن نارگیل بیشترین میزان چربی اشباع شده را دارد. همه موافق نیستند که چنین منبع غلیظ چربی اشباع برای سلامتی ممنوع است،اما برخی از متخصصان ، از جمله انجمن قلب آمریکا،استدلال می کنند که جایگزینی غذاهای پر چرب اشباع با گزینه های سالم تر می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد و میزان چربی بدن را بهبود بخشد.
به طور کلی ، بحث زیادی در مورد روغن نارگیل خوراکی وجود دارد.این بدان معنا نیست که این روغن باعث بیماری شما خواهد شد،اما زیاده روی نکنید.متخصصین تغذیه اعلام می کنند بدن ما به مقداری چربی اشباع نیاز دارد اما تنها نکته ی مهم این است که باید از این روغن به طور متعادل استفاده کرد.

روغن نباتی

روغن های خوراکی سالم
روغن نباتی به هر روغنی گفته می شود که از منابع گیاهی تهیه می شود و سلامت یک روغن گیاهی به منبع و محل مصرف آن بستگی دارد. بیشتر روغن های گیاهی موجود در بازار ترکیبی از روغن های کلزا ، ذرت ، سویا ، گلرنگ ، نخل و آفتابگردان است.دانشمندان می گویند به جای روغن ذرت یا سویا بهتر است از روغن زیتون استفاده کرد البته دلیلی بر اینکه این روغن ها مضر هستند وجود ندارد اما قطعا فواید روغن زیتون بیشتر است.

هنوز هم روغنهای گیاهی تصفیه و فرآوری می شوند،بدین معنی که آنها نه تنها فاقد طعم هستند ، بلکه مواد مغذی نیز انها گرفته شده اند.

روغن کانولا

روغن کانولا

روغن کانولا از گیاه کلزا ، گیاهی گل دهنده گرفته شده و حاوی مقدار کافی چربی اشباع نشده است.از بین همه روغن های گیاهی ، روغن کانولا کمترین چربی اشباع را دارد. دارای نقطه دود زیاد است،به این معنی که می تواند برای پخت و پز با حرارت بالا مفید باشد.البته،در ایالات متحده،روغن کلزا فراوری و تصفیه می شود، که به معنی میزان کمتری از مواد مغذی است. روغن کانولا یا کلزا پرس سرد یا فرآوری نشده در دسترس است،اما یافتن آن دشوار است.در حال حاضر امکان خرید روغن کلزا پرس سرد با بهترین کیفیت و قیمت در طارومیس فراهم شده است.

روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی
این روغن دارای نقطه دود 450 درجه فارنهایت یا 232 درجه سانتی گراد است.این ماده بخاطر نقطه دود زیاد و کمی مغذی بودن ، یک روغن محبوب برای سرخ کردن غذاهای آسیایی و غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ کرده و مرغ سوخاری است.روغن بادام زمینی همچنین سرشار از چربی اشباع نشده است و حاوی فیتواسترول است که می تواند جلوی جذب کلسترول را بگیرد.

روغن بادام زمینی سرشار از امگا 6 است. همانطور که قبلاً اشاره شد ، مقادیر متوسط این اسید چرب خوب است ، اما مقدار زیاد آن می تواند باعث نگرانی شود. از روغن بادام زمینی بهمراه سایر روغنهای غنی از امگا 3 مانند روغن زیتون استفاده کنید. به علاوه ، طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، کسانی که آلرژی به بادام زمینی دارند خوشحال می شوند بدانند که نیازی به اجتناب از روغن بادام زمینی ندارند. پروتئین های موجود در بادام زمینی که می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند ، با تصفیه شدن در روغن از بین می روند. اما در مورد روغن بادام زمینی پرس سرد اینگونه نیست و کسانی که به بادام زمینی حساسیت دارند باید از این نوع روغن اجتناب کنند.

روغن گردو

روغن گردو

گردو یکی از آجیل های سالم است و روغن آن نیز به همان اندازه مفید است. این یک منبع عالی از امگا 3 است و دارای مواد مغذی و طبیعی است. روغن گردو به دلیل نقطه دود بسیار کم ، گزینه خوبی برای پختن روی حرارت نیست،اما افزودنی خوشمزه ای به سس سالاد ، سالاد مرغ یا ماهی تن ، سبزیجات بو داده است.

روغن کنجد

روغن های خوراکی سالم

روغن کنجد غنی از چربی های اشباع نشده و چند غیر اشباع است ، اما از نظر چربی اشباع نیز کم است. این روغن حاوی کنجد و سزامین است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن کنجد به طور بالقوه می تواند فشار خون را نیز کاهش دهد. روغن کنجد پرس سرد بهترین نوع روغن کنجد است،زیرا روغن دانه ها در دمای سردتر استخراج می شود و این فشار سرد محسوب می شود. روغن کنجد برشته شده دانه هایی هستند که تفت داده می شوند ، اما روند استخراج آنها یکسان است. از آنجایی که روغن کنجد برشته شده طعم خوبی به غذا می بخشد ، در سرخ کردن بسیار استفاده می شود و در صورت حساسیت به بادام زمینی جایگزین مناسبی برای روغن بادام زمینی است.این روغن برای طبخ کردن و سرخ کردن بسیار مناسب است چون نقطه دود 232 درجه سانتی گرادی دارد.شما می توانید با خرید روغن کنجد طارومیس با قیمت مناسب از مزایای سلامتی این روغن خارق العاده بهره مند شوید.
امیدواریم از این مقاله راضی بوده باشید حتما به سلامت و کیفیت مواد غذایی خود اهمیت فراوان بدهید زیرا تهیه یک روغن بی کیفیت بسیار به سلامت شما صدمه وارد می کند و برای جبران این ضرر باید هزینه ی هنگفتی بپردازید.حتی ممکن است صدمات غیرقابل بازگشتی به شما وارد شود.

 

روغن زیتون بی بو( روغن زیتون تصفیه شده)

روغن زیتون بدون بو

روغن زیتون بی بو مخصوص آندسته از کسانی است که طعم و بوی روغن زیتون را دوست ندارند و صد البته مایل به مصرف روغن زیتون می باشند، این نوع روغن تمامی خواص روغن زیتون را داراست، روغن زیتون بی بو مخصوص پخت و پر و یکی از مهم ترین ارکان سالاد های رژیمی می باشد، روغن زیتون بی بو دارای فوائد بسیاری برای بدن می باشد و از آن میتوان در سرخ کردن ملایم مواد غذایی نیز استفاده نمود، برای خرید روغن زیتون بی بو اصل میتواند از فروشگاه طارومیس اقدام نمایید.

همچنین اگر خانواده ای پر جمعیت هستید و همیشه روغن زیتون را به صورت عمده و فله ای تهیه میکنید پیشنهاد میکنیم برای تهیه روغن زیتون فله اصل به فروشگاه طارومیس مراجعه نمایید، روغن زیتون عمده طارومیس یکی از بهترین و مرغوب ترین روغن ها برای مصارف عمده می باشد.

سالم و سلامت باشید.

نظر خود را ارسال کنید